Wydrukuj tę stronę
piątek, 05 luty 2021 14:43

Konferencja premiera 05.02 – nowe zasady od 12 lutego

Napisała
YouTube YouTube

Dzisiejsza konferencja premiera 05.02 odbyła się w celu poinformowania Polaków o luzowaniu części obostrzeń. Jakie decyzje podjął rząd? Co się zmieni? Noe zasady od 12 lutego.

Konferencja premiera 05.02 – co się zmieni?

„Nie można pozwolić sobie na szerokie luzowanie” – powiedział podczas piątkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki. Według rządu, w związku z dynamiką pandemii, należy zachować szczególną ostrożność. O całkowitym powrocie do normalności można więc na tę chwilę zapomnieć. Wszystkie nowe zasady będą obowiązywać od najbliższego piątku (12 lutego) przez okres 2 tygodni.

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, który również brał udział w dzisiejszej konferencji powiedział, że Polacy są spragnieni kultury. Dlatego też decyzja o wznowieniu działalności tego typu miejsc będzie dobrym pomysłem. Jednak należy pamiętać, aby w tych instytucjach bezwzględnie przestrzegać reżimu sanitarnego, zachowywać się odpowiedzialnie.

Nowe zasady od 12 lutego

„W ramach określonego reżimu sanitarnego otwieramy hotele, stoki, kina, teatry, baseny. Nowe zasady będą obowiązywały na razie przez dwa tygodnie. Chcemy powoli i ostrożnie wracać do normalności, stale jednak przypominając, że pandemia trwa” – możemy przeczytać na stronie rządu.

Konferencja premiera 05.02, podczas której ujawniono nowe zasady od 12 lutego, miała również na celu poinformowanie o tym, że częściowe luzowanie obostrzeń zostaje wprowadzone warunkowo. Jeśli w tym czasie pandemia koronawirusa zacznie bardziej się rozprzestrzeniać, wtedy rekomendowane będzie zrobienie kroku wstecz. O tym mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od 12 do 26 lutego:

  • Hotele – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50 procent dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).
  • Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50 procent miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
  • Otwarte baseny. UWAGA! Aquaparki nadal będą nieczynne.
  • Stoki otwarte.
  • Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
  • Siłownie dalej zamknięte.
  • Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.

Źródło: gov.pl