• 1
  • 2
poniedziałek, 08 luty 2021 09:49

Szkolenie WOT pod okiem strażaków

Napisał
Zdjęcie: WOT Zdjęcie: WOT

Aktualne warunki pogodowe są dla żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej doskonałą okazją do prowadzenia zajęć. W temperaturze -10 stopni Terytorialsi przeszli szkolenie z zakresu ratownictwa lodowego prowadzone przez strażaków PSP.

 

 W piątek, w zajęciach na plaży miejskiej Dojlidy w Białymstoku, uczestniczyli żołnierze 11 batalionu lekkiej piechoty. Instruktorami byli strażacy z Ośrodka Szkolenia Podstawowego Państwowej Straży Pożarnej w Łapach.

Terytorialsi uczyli się sposobów dotarcia do osób poszkodowanych w lodowatej wodzie, wykonania dostępu do poszkodowanego oraz jego ewakuacji do miejsca bezpiecznego, samoratowania po załamaniu się lodu, metod zabezpieczenia i asekuracji ratowników. W czasie zajęć wykorzystywany był sprzęt będący na wyposażeniu PSP i WOT, w tym m.in. kombinezony do pracy wodzie, kamizelki ratunkowe i rzutki ratunkowe.

Nabyte umiejętności będą przydatne żołnierzom podczas prowadzenia działań w warunkach zimowych. Szkolenie jest także praktycznym przygotowaniem do wspierania lokalnych społeczności, co jest wpisane w misję WOT.

Od 16 czerwca 2020 r. Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku oraz 1 Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej łączy porozumienie w sprawie współpracy. Strażacy wielokrotnie występowali w roli instruktorów podczas szkoleń WOT z zakresu ratownictwa drogowego, medycznego, wodnego oraz technik linowych. W kwietniu ubiegłego roku Terytorialsi wspierali strażaków podczas akcji gaśniczej w Biebrzańskim Parku Narodowym.

 

kpt. Łukasz Wilczewski

 

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek