• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 09 luty 2021 12:16

Quady – dobra zabawa i jednocześnie problem

Napisała

Quady, czyli czterokołowe pojazdy, które ich posiadaczom sprawiają nie lada frajdę, dla wielu osób są prawdziwym utrapieniem. Nie w każdym środowisku są one akceptowane. Taka sytuacja ma miejsce na augustowskim Lipowcu, którego mieszkańcy skarżą się na zakłócanie spokoju i powodowanie niebezpiecznych sytuacji przez kierowców quadów. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tej sprawie.

Quad uznawany jest w przepisach za pojazd samochodowy, jednak wciąż pojawia się wiele wątpliwości, czy nie jest motocyklem, patrząc na pewne jego parametry. Zatem zakwalifikowanie tych pojazdów nie jest do końca jasne z wielu względów. Jedno jest pewne – quady zapewniają ich właścicielom świetną zabawę, dostarczającą dużej dozy adrenaliny, jednak nie w każdym środowisku te pojazdy są akceptowane.

Quadem można poruszać się jedynie po drogach publicznych i oznaczonych oraz w strefie ruchu i zamieszkania. Zakaz jazdy quadami obowiązuje natomiast na drogach leśnych, plażach, a także na terenie parków narodowych i krajobrazowych. Trzeba liczyć się z tym, że jazda quadem po obszarze leśnym wiąże się z nałożeniem wysokiego mandatu. Kierowca, aby móc poruszać się quadem, musi posiadać prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu oraz opłatę OC, a pojazd musi być wyposażony w tablice rejestracyjne. Jeżeli quad nie jest zarejestrowany, nie może poruszać się po drogach publicznych, a wyłącznie po terenach prywatnych czy wyrobiskach udostępnionych do tego typu jazdy.

Problem z quadami pojawił się na augustowskim Lipowcu, którego mieszkańcy skarżą się na zakłócanie spokoju przez jeżdżące tam tego typu pojazdy.

„Nie da się spokojnie przejść nad jeziorem. Z dziećmi i psem jest to już bardzo niebezpieczne. Do tego dochodzi hałas, bo ci, którzy tam jeżdżą, mają quady bez tłumików” – pisze zaniepokojony internauta.

„Quady i motocross. Nie dość, że straszą ludzi i zwierzynę, to jeszcze dewastują przyrodę, bo nie zawsze jeżdżą po drogach i ścieżkach” – wtóruje poprzednikowi kolejna osoba.

Pojawiła się również inna opcja rozwiązania problemu z quadami na Lipowcu.

„A moim zdaniem ktoś to wymyślił żeby tego używać. Czyli może lepiej się zastanowić nad jakąś trasą, wyznaczonym obszarem do zabawy na tych pojazdach. Każdy ma prawo do swoich upodobań, hobby”.

Jak dokładnie wyglądają przepisy dotyczące poruszania się quadami po lasach i w jaki sposób są one egzekwowane? Komendant Straży Leśnej, pan Bogusław Klukowski, udzielił nam krótkiej informacji na ten temat.

„Na terenach leśnych jest absolutny zakaz poruszania się tego typu pojazdami i bardzo tego pilnujemy. Jeżeli pojazd jest zarejestrowany, może poruszać się po drogach publicznych, powtarzam, nigdy jednak po terenach leśnych” – dowiedzieliśmy się od naszego rozmówcy.

Zwróciliśmy się z tym pytaniem również do rzecznika augustowskiej policji, pani Kingi Muczyńskiej.

„Podawaliśmy informacje o wypadku na Lipowcu, ale nie mamy więcej oficjalnych zgłoszeń o zakłócaniu spokoju przez quady. Nie można poruszać się takimi pojazdami po terenach leśnych. Są za to mandaty. Mogę podpowiedzieć, bo pewnie nie wszyscy mieszkańcy o tym wiedzą, że na stronie internetowej policji znajduje się Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Można tam zaznaczyć konkretne miejsce, gdzie naszym zdaniem istnieje jakieś zagrożenie. Jest tam kategoria: „poruszanie się po terenach leśnych quadem”. Jeżeli takie miejsce zostanie zaznaczone, wówczas policja przez kilka dni będzie monitorowała ten teren i ewentualnie będzie interweniowała” – powiedziała pani rzecznik.

Mieszkańcy Lipowca oraz innych miejsc na szczęście mają więc możliwość rozwiązania dręczącego ich problemu. Aby wyeliminować quady, które poruszają się po nieodpowiednich dla nich terenach, może faktycznie byłoby warto, tak jak sugerował jeden z naszych czytelników, zorganizować specjalnie do tego wyznaczone trasy.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot