• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 09 luty 2021 15:54

Uwaga! Nie daj się oszukać!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

W województwie podlaskim oszuści cały czas działają, próbując wyłudzić pieniądze od mieszkańców a podejmowane przez nich próby są coraz bardziej zuchwałe i wymyślne. W ostatnich dniach znów doszło do kolejnych tego typu sytuacji. Trzeba bardzo uważać, aby nie paść ich ofiarą.

Oszuści dzwonią, najczęściej podając się za kogoś z rodziny, policjanta bądź pracownika innej instytucji. W ten sposób próbują wyłudzić pieniądze. Policja apelujemy do mieszkańców o ostrożność w rozmowach telefonicznych. Ważne jest, aby nie przekazywać żadnych danych dotyczących rachunków bankowych i pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy.

Bardzo często ofiarami wyłudzaczy są osoby starsze. Tak było w przypadku seniorki z Białegostoku, która pod koniec stycznia, za namową mężczyzny podającego się za policjanta, wzięła kredyt na 45 tysięcy złotych. Otrzymane pieniądze osobiście przekazała oszustowi przed budynkiem banku, w którym brała pożyczkę. Fałszywy policjant wcześniej przekonał 76-latkę, że pracownicy banku, w którym kobieta trzyma oszczędności, są w zmowie z szajką przestępców, a jedyną szansą na ich zatrzymanie, jest jej udział w prowokacji i zatrzymanie przestępców na gorącym uczynku.

Kolejną ofiarą wyłudzaczy stała się 39-letnia mieszkanka powiatu monieckiego. Została ona oszukana przez mężczyznę podającego się przez telefon za pracownika banku. Ten poinformował kobietę o próbach wykonania nieuprawnionych przelewów na jej koncie. Mężczyzna, nie przerywając połączenia, poprosił swoją rozmówczynię o zainstalowanie na telefonie aplikacji, które miały poprawić zabezpieczenia aplikacji bankowej. Jak się okazało, dzwoniący mężczyzna był oszustem, a zainstalowane aplikacje umożliwiły mu kradzież pieniędzy z konta 39-latki.

Dnia 5 lutego policjanci z Białegostoku odnotowali kolejną próbę oszustwa metodą „na policjanta”. Osoba dzwoniąca podała się za funkcjonariusza, a następnie poinformowała, że pieniądze seniorki są zagrożone. Na szczęście kobieta błyskawicznie zorientowała się, że rozmawia z oszustem. Rozłączyła się i o wszystkim poinformowała policję.

Kolejna próba oszustwa „na policjanta” miałam miejsce 8 lutego, również w Białymstoku. Tym razem osoba dzwoniąca, podając się za funkcjonariusza, poinformowała, że przestępcy mają dostęp do konta bankowego seniora i jego pieniądze są zagrożone. Następnie oszust poinstruował mężczyznę, aby oddzwonił pod ten sam numer w celu potwierdzenia danych policjanta. Na szczęście senior błyskawicznie zorientował się, że rozmawia z oszustem. Rozłączył się i o wszystkim poinformował policję.

Podobną próbę oszustwa policja odnotowała również dnia 9 lutego. Osoba dzwoniąca podała się za policjanta, a następnie poinformowała, że hakerzy złamali hasła do konta kobiety, w związku z czym jej pieniądze są zagrożone. Następnie oszust poinstruował kobietę, aby ta w celu potwierdzenia wersji rzekomego policjanta wybrała nr 997. Kobieta błyskawicznie zorientowała się, że coś jest nie tak. Rozłączyła się i o wszystkim poinformował policję.

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności oraz ostrzeżenie swoich najbliższych!

Źródło: Policja Podlaska

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot