• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 09 luty 2021 18:50

Nożownik z Augustowa niepoczytalny? Znamy stanowisko prokuratury

Napisała

Prokuratura wydała stanowisko w sprawie nożownika z Augustowa, który w czerwcu ubiegłego roku śmiertelnie ranił nożem 81-letnią kobietę.

Przypomnijmy – dnia 18 czerwca 2020 roku w okolicach parkingu przy ulicy Zarzecze w Augustowie doszło do ataku nożownika. W wyniku napaści śmierć poniosła 81-letnia kobieta, która 6-krotnie została ugodzona nożem. Mimo natychmiastowej pomocy medycznej, kobieta zmarła. Przeprowadzona sekcja zwłok wykazała, że skala obrażeń oraz bezwzględny sposób postępowania sprawcy świadczą o tym, że działał z zamiarem pozbawienia ofiary życia. 34-latkowi, który przyznał się do zarzucanego mu czynu, postawiono zarzut z artykułu 148. dotyczącego zabójstwa.

Dziś (9 lutego) dowiedzieliśmy się, że prokuratura wydała stanowisko w sprawie nożownika. Poinformował nas o tym rzecznik Prokuratury Okręgowej w Suwałkach, pan Wojciech Piktel.

„Prokuratura Rejonowa w Augustowie wystąpiła do Sądu Okręgowego w Suwałkach o umieszczenie w zakładzie psychiatrycznym 34-letniego mężczyzny, podejrzanego o dokonanie w czerwcu 2020 roku zabójstwa na 81-letniej kobiecie. Wniosek o umieszczenie podejrzanego w zakładzie psychiatrycznym poparty został opinią biegłych, którzy stwierdzili, że w chwili popełnienia przestępstwa mężczyzna  był  niepoczytalny. Oprócz tego jest też uzależniony od alkoholu i narkotyków” – mówi pan rzecznik.

„Jeżeli sąd nie uwzględni wniosku prokuratury i sprawca nie zostanie umieszczony w zakładzie psychiatrycznym, to grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności. Umieszczenie go w zakładzie psychiatrycznym jest bezterminowe i jest to środek zabezpieczający. Mężczyzna nie ma orzeczonej winy, ponieważ nie jest świadomy, nie kieruje swoim postępowaniem, dlatego zamiast kary musi przebywać w zakładzie psychiatrycznym. Jest to środek bardzo poważny i musi być poparty mocnymi dowodami i wnikliwymi badaniami psychiatrycznymi” – informuje Wojciech Piktel.

„Nie znamy terminu, kiedy sąd wypowie się w tej sprawie” – dodał na koniec naszej rozmowy pan rzecznik.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot