• 1
  • 2
wtorek, 16 luty 2021 16:00

Środa Popielcowa 2021. 17 lutego obowiązuje ścisły post. Co można jeść?

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Środa Popielcowa 2021 wypada 17 lutego i w tym dniu wszystkich katolików obowiązuje ścisły post. Czy zjedzenie mięsa jest równoznaczne z popełnieniem ciężkiego grzechu? Czy powinniśmy w tym dniu ograniczyć ilość spożywanych posiłków? Czy kogoś obowiązują „ulgi” od ustanowionego przez kościół prawa kanonicznego? Odpowiadamy.

Popielec, czyli Środa Popielcowa w kalendarzu katolickim oznacza pierwszy dzień Wielkiego Postu. Jest to dzień przypadający na 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą. W tym roku Środa Popielcowa wypada na dzień 17 lutego. Jakie w związku z tym wierni mają obowiązki względem kościoła?

Środa Popielcowa 2021 - zasady

Bezwzględnie należy udać się wtedy na mszę świętą, aby ksiądz posypał głowę popiołem. Skąd pochodzi ów popiół? Według tradycji, która pojawiła się w VIII wieku, a w XI wieku została obowiązującym zwyczajem w całym Kościele, popiół bierze się z palm, które były święcone w Niedzielę Palmową ubiegłego roku.

Według zasad, które ustalone są przez Kościół, w Środę Popielcową obowiązuje ścisły post. Nie dla wszystkich nakładane w związku z nim restrykcje są jasne. Dlatego też często zadawane są pytania: co mogę jeść oraz czy zjedzenie w tym dniu mięsa jest ciężkim grzechem?

Ścisły post. Co można jeść?

W Środę Popielcową wiernych obowiązuje również ścisły post. W tym dniu mają oni zakaz spożywania pokarmów mięsnych. Jeśli się tego dopuszczą, popełnią ciężki grzech. W Popielec powinno się również ograniczyć ilość jedzenia. Dopuszcza się tylko jeden obfity posiłek w ciągu całego dnia.

Kogo obowiązuje ścisły post? Otóż spożycie tylko jednego większego posiłku w ciągu dnia obowiązuje wszystkich wiernych od 18. roku życia do rozpoczęcia 60. roku życia. Jeśli zaś chodzi o zakaz spożywania mięsa i pokarmów mięsnych (w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek), to ta zasada tyczy się wiernych od 14. roku życia do końca życia.

W naszym kraju zasady ścisłego postu określone są przez Kodeks prawa kanonicznego.

Środa Popielcowa w prawosławiu

Jeśli chodzi o cerkiew prawosławną, to nie występuje tutaj Środa Popielcowa oraz wszystkie związane z nią zasady. Są jednak ściśle określone zasady dotyczące postów, które występują cztery razy w ciągu roku liturgicznego. Są to: post Filipowy, Wielki post, post Piotrowy oraz post Uspieński.

Gruby Benek