• 1
  • 2
środa, 17 luty 2021 15:00

Sprzedajesz na portalu ogłoszeniowym? Uważaj!

Napisane przez RED
pixabay.com pixabay.com

Oszuści opracowali nowy sposób kradzieży pieniędzy z kont bankowych. Przestępcy, podszywając się za potencjalnych kupujących, wysyłają komunikatorem regulamin i link do sprzedającego. Po wypełnieniu przez niego danych osobowych i bankowych, ma otrzymać pieniądze ze sprzedaży. W ten sposób oszuści uzyskują dostęp do kont, z których wypłacają pieniądze. Wczoraj mieszkanka Bielska Podlaskiego omal nie straciła 800 złotych.

Wczoraj, do Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim, zgłosiła się mieszkanka miasta. Kobieta poinformowała, że oszuści usiłowali ukraść z jej konta bankowego blisko 800 złotych. Jak ustalili policjanci, zgłaszająca wystawiła na sprzedaż ubranka dziecięce na popularnym portalu ogłoszeniowy. Za pośrednictwem jednego z komunikatorów skontaktowała się z nią osoba zainteresowana ich kupnem. W kolejnej wiadomości sprzedająca otrzymała regulamin portalu z podanym linkiem do banku, po wypełnieniu którego, miała otrzymać pieniądze ze sprzedaży. Mieszkanka Bielska Podlaskiego postępując zgodnie z podanymi przez oszustów instrukcjami, podała swoje dane osobowe i informacje z karty bankomatowej. Po tym, pieniądze ze sprzedaży miały bezpośrednio trafić na jej konto bankowe. Tak się jednak nie stało. Przestępcy, mając dane udostępnione przez kobietę, wypłacili z jej konta 50 złotych i próbowali wypłacić jeszcze blisko 800 złotych. Na szczęście oszustwo w porę wyszło na jaw i drugi przelew został szybko zablokowany przez pracownicę banku.

To nie pierwsze zgłoszenie tego typu oszustwa, które wpłynęło w ostatnim czasie do bielskiej Policji. Oszuści coraz częściej wykorzystują karty i aplikacje płatnicze, aby wyczyścić cudze konto bankowe. Dlatego, gdy otrzymamy wiadomość od potencjalnego kupującego, że chce zapłacić za wystawiony przez nas przedmiot i prosi o wejście w link a następnie podanie danych osobowych i bankowych w celu uzyskania płatności – UWAŻAJ!!! To na pewno jest oszustwo. Szczególnie, gdy wiadomość otrzymamy poza portalem ogłoszeniowym w komunikatorze. Ważne jest, aby rozliczać się bezpośrednio przez dany portal ogłoszeniowy i uważać na próby nawiązania kontaktu poza nim.

Źródo: KPP Bielsk Podlaski

Taekwondo
Gruby Benek