• 1
  • 2
  • 3
środa, 17 luty 2021 17:24

Co powinno znaleźć się w łóżeczku dziecka?

Napisane przez RED

Czekasz na narodziny swojego maleństwa? W takim razie jesteś pewnie na etapie kompletowania wyprawki. Jej podstawowy element stanowi łóżeczko. Mało kto jednak zastanawia się, co powinno się w nim znaleźć i jakie inne gadżety warto do niego dokupić. Poniżej znajdziesz kilka cennych podpowiedzi.

O wyborze odpowiedniego łóżeczka oraz materaca napisano już prawdopodobnie wszystko. Przyszli rodzice mają dzięki temu kompleksowy przegląd poszczególnych typów najważniejszego mebla dla noworodka i niemowlaka. Zdecydowanie mniej informacji poświęcono natomiast wyposażeniu miejsca snu malucha. Jak się okazuje, dobór odpowiedniego ekwipunku ma ogromny wpływ m.in. na komfort dziecka, a także samych rodziców.

Pościel dla niemowlaka

Młodzi rodzice zastanawiają się, czy powinni kupować pościel dla niemowląt. Dla najmniejszych dzieci można wybrać taki dodatek, jednak trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze – nie może być to pościel taka jak dla dorosłego człowieka. Nie chodzi tu o rozmiar, ale grubość i puszystość. Maluchy powinny spać możliwie na płaskiej powierzchni. Nie ma potrzeby urozmaicać im snu poduszkami. Jeśli już, powinny być one bardzo cienkie. Podobnie sprawa ma się z okryciem. Kołderka nie powinna się więc różnić od otulacza lub bardzo przewiewnego kocyka. Jeśli martwimy się, że dziecko może w nocy zmarznąć, lepiej ubrać je w cieplejsze ubranka.

Kolejna rzecz to materiał wykonania. Pościel musi być uszyta z naturalnych tkanin, niewywołujących reakcji alergicznych. Najlepiej sprawdzą się modele lniane lub bawełniane. Zwróć warto uwagę również na kolorystykę. Aby nie przebodźcować malca, pościel powinna być w zachowawczych, pastelowych barwach. Zasypianie pod taką kołderką będzie o wiele łatwiejsze.

Poduszki ochronne

Jeśli w łóżeczku mają znaleźć się jakieś poduszki, to najlepiej takie, którymi obłożymy szczebelki. Dzieci w czasie snu są dość ruchliwe i łatwo mogą uderzyć się głową o obramowanie mebla. Tu też jednak należy pamiętać o kilku zasadach. Poduszki muszą być wykonane z naturalnych materiałów. Nie wolno pod żadnym pozorem obkładać poduszkami całej przestrzeni, w której śpi maluch. Rodzice powinni widzieć dziecko w trakcie jego snu, a także zapewnić mu dopływ powietrza.

Baldachim

Częstym dodatkiem do łóżeczka jest baldachim. Można się w niego zaopatrzyć, choć nie jest to wyjątkowo konieczne. Trzeba pamiętać, że osłona tego typu lubi zbierać kurz. Baldachim sprawdzi się natomiast latem, kiedy to uchroni śpiące dziecko przed muchami lub komarami.

Przewijak

Nie masz miejsca na przewijak w formie osobnego mebla? W takim razie zaopatrz się w specjalną nakładkę na łóżeczko. To rozwiązanie bardzo wygodne, nie zajmuje przestrzeni w pokoju, a na dodatek jest bezpieczne i pozwala w szybki sposób zmienić pieluchę niemowlęciu.

Przybornik

Do boku łóżeczka można przyczepić specjalny przybornik, w którym schowa się pieluszki, kosmetyki, szczotkę do włosów i inne podobne gadżety. Rozwiązane proste, tanie i niezwykle poręczne.

Karuzela

Najmłodszym dzieciom nie zaleca się dodawania do łóżeczka zabawek. Minie trochę czasu, zanim pociechy zaczną się nimi bawić. Jeśli już, lepiej zdecydować się na wiszącą nad głową karuzelę. Maluszki lubią wodzić za nimi wzorkiem i próbować sięgnąć rączkami. Ostatnio modne są karuzele drewniane, niewydające żadnych dźwięków. Noworodkom najlepiej zawiesić mobile czarno-białe. Po kilku miesiącach można je zmienić na egzemplarze kolorowe.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot