• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 18 luty 2021 17:31

Kino Iskra znowu czynne!

Napisała

Amatorzy kina bardzo dokuczliwie odczuli zamknięcie tych instytucji z powodu pandemii. Od dnia 12 lutego rząd odmroził jednak warunkowo, w pełnym reżimie sanitarnym, działalność kin, jednak nie wszystkie placówki zdecydowały się na wznowienie działalności. Augustowianie mają jednak powód do radości – kino Iskra znowu działa!

Stosowne rozporządzenie zawiera jednak całą listę ograniczeń, nakazów i zakazów. Zatem do 28 lutego widzowie mogą uczestniczyć w seansach, zajmując tylko 50 procent miejsc na widowni. Podczas seansu nie wolno im także spożywać napojów i posiłków, muszą zachować dystans społeczny, obowiązkowa jest również maseczka na twarzy.

Pomimo poluzowania restrykcji nie wszystkie kina skorzystały z odmrożenia branży. Na otwarcie nie zdecydowały się m.in. duże sieci takie jak Multikino, Cinema City czy Helios.

O rozmowę na ten temat poprosiliśmy kierownika augustowskiego kina „Iskra”, pana Rafała Grynasza.

„Zgodnie z decyzją rządu, nasze kino wznowiło swoją działalność od 12 lutego. Muszę powiedzieć, że frekwencja była przyzwoita. Widzowie stęsknili się za tym rodzajem rozrywki, więc chętnie nas odwiedzili. Mieliśmy mało czasu na ponowne uruchomienie pracy kina. Ciężko było nawet pozyskać kopie filmowe, dlatego intensywnie kontaktowałem się z kolegami z innych kin” – informuje nas pan kierownik.

Pytaliśmy również o repertuar, jaki został zaproponowany widzom na otwarcie kina.

„Niestety, jak mówiłem, czasu było mało, więc dystrybutorzy nie ogłosili premier, nie zdążyli dostarczyć filmów. Dlatego m.in. duże kina, typu Helios, nie zdecydowały się na wznowienie seansów, ponieważ przy 8- 10 salach kinowych byłoby to nieopłacalne. Trochę lepiej mają małe kina. Zaproponowaliśmy naszym widzom te filmy, których nie udało nam się zagrać w listopadzie. Są to m.in. film biograficzny „Skłodowska” czy dramat „Szarlatan”. Z aktualnym repertuarem można zapoznać się na naszej stronie internetowej. Jeżeli kina nie zostaną ponownie zamknięte, to dystrybutorzy z pewnością ogłoszą premiery i od marca zostaną one wprowadzone do naszego repertuaru” – mówi kierownik kina Iskra.

Zainteresowaliśmy się też kosztami, jakie kino ponosi raz zawieszając, raz otwierając działalność.

„Koszty, jakie musimy ponosić, to opłaty za wszystkie media. Przychody, jak do tej pory, były praktycznie zerowe, a trzeba utrzymywać sprzęt w dobrym stanie technicznym, płacić pracownikom. W naszym kinie, razem ze mną, zatrudnionych jest sześć osób i na szczęście nie musiałem nikogo zwolnić w efekcie pandemii” – informuje Rafał Grynasz.

Miłośnicy seansów filmowych na dużym ekranie z niecierpliwością czekają na premiery w swoim ulubionym kinie. Miejmy nadzieję, że nic nie pokrzyżuje już planów i będą oni mieli możliwość udania się na tak długo wyczekiwane premiery.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot