• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 22 luty 2021 14:28

Ptasia grypa H5N8 w Augustowie. Wydano zakazy i nakazy

Napisała

Dziś (22 lutego) Powiatowy Lekarz Weterynarii w Augustowie potwierdził, że martwy łabędź, który został znaleziony na rzece Netcie, był zakażony wirusem ptasiej grypy H5N8. W związku z tym podjęto stosowne kroki.

Ptasia grypa jest chorobą wirusową, która stwarza niebezpieczeństwo przede wszystkim dla ptaków dzikich, jak i dla drobiu hodowanego. Jeszcze do niedawna twierdzono, że szczep H5N8 jest niegroźny dla człowieka, jednak przypadek siedmiu pracowników fermy drobiu w Rosji potwierdził, że istnieje również ryzyko przeniesienia tego wirusa na ludzi. Na tę chwilę szczep H5N8 nie ma zdolności przenoszenia się z człowieka na człowieka.

Na początku lutego na jednej z ferm drobiu w województwie wielkopolskim stwierdzono wysoce zjadliwą ptasią grypę o podtypie H5N8. Dziś dowiedzieliśmy się, że ta odmiana wystąpiła również u łabędzia znalezionego na rzece Netcie w Augustowie. W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Powiatowym Lekarzem Weterynarii, panem Markiem Pirsztukiem.

„U martwego łabędzia znalezionego w piątek (19 lutego) na rzece Netcie stwierdzono wirusa ptasiej grypy, co stanowi o tym, że ptak został zarażony. Wyniki badania zostały potwierdzone przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach” – poinformował nas pan Pirsztuk.

„Trwają procedury umieszczania tablic na rzece Netcie, informujących o zakazie zbliżania się do ptaków oraz ich dokarmiania. Będą również wydane nakazy dla hodowców drobiu w promieniu zagrożenia, dotyczące zachowania wysokich standardów bioasekuracji. Obserwacja ptaków będzie trwała około 30 dni i w tym czasie będą obowiązywały wszystkie wydane zakazy i nakazy” - powiedział lekarz weterynarii.

„Obecnie na rzece znajduje się kilka łabędzi, które przebywają tu zawsze, ale niewykluczone jest, że przylatują tu ptaki również z innych cieków. Na jeziorach tego problemu nie ma, ponieważ są one zamarznięte. Dotyczy to wyłącznie rzek” – informuje pan Pirsztuk.

O sytuacji związanej z wykryciem ptasiej grypy w Augustowie rozmawialiśmy również z zastępcą burmistrza, panem Filipem Chodkiewiczem.

„W piątek na rzece Netcie został znaleziony martwy łabędź. Pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska przekazali ptaka do badania weterynaryjnego. Na prośbę lekarza weterynarii podjęliśmy procedury zabezpieczenia bulwarów taśmą oraz tabliczkami informacyjnymi o wysoce zjadliwym rodzaju ptasiej grypy. Bardzo ważną rzeczą jest powiadomienie mieszkańców o zachowaniu bezpieczeństwa podczas przebywania nad rzeką” – powiedział zastępca.

„Na jutro (23 lutego) zwołane zostało zebranie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego zostaną określone dalsze kroki w tej sprawie. Swoją drogą działania podejmie również straż pożarna oraz inspektor weterynarii. Izolacja kanału Bystrego i Netty będzie obowiązywała przez 21 dni” – dowiedzieliśmy się od naszego rozmówcy.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot