• 1
  • 2
piątek, 26 luty 2021 16:30

Branża apeluje: przywróćcie handel w niedziele!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

W związku z pandemią i wprowadzonymi w związku z nią restrykcjami, straty galerii handlowych szacuje się na około 32 mld zł. Obiekty handlowe wciąż nie odbudowały wskaźników odwiedzalności do poziomów sprzed trzech lockdownów, dlatego branża apeluje do rządu o przywrócenie handlu w niedziele, co pozwoliłoby jej odrobić choć część poniesionych strat. Czy niedziele handlowe mają szansę powrócić?

Straty w branży handlowej są nie do odrobienia. Wymienia się jednak kilka rozwiązań, które pomogłyby szybciej odzyskać pozytywne wyniki finansowe. Jednym z nich jest zniesienie zakazu handlu w niedziele. Dzięki temu handlowcy zyskaliby dodatkowy dzień na sprzedaż, jak również pewnego rodzaju bezpieczeństwo, ponieważ ruch w centrach handlowych rozłożyłby się z sześciu na siedem dni. Tym bardziej, że według statystyk klienci preferują zakupy właśnie w weekendy i aż 59 procent z nich jest za zniesieniem handlu w niedziele. Bez tego kroku oraz innych inicjatyw ze strony rządu branża handlowa będzie musiała zrewidować swoje plany inwestycyjne i zredukować część spośród 400 tysięcy etatów.

W sprawie przywrócenia handlu w niedziele branża mówi jednym głosem i stara się przekonać rząd, że taka zmiana byłaby bardzo korzystna. Pod uwagę należy brać fakt, że centra handlowe oraz firmy, które nimi zarządzają, w zasadzie jako jedyne są pozbawione pomocy państwa. W świetle dotychczasowych rozporządzeń najemcy nie płacą centrom handlowym czynszu ani żadnych opłat za okres lockdownu, kiedy sklepy pozostają zamknięte. A przecież właściciele i zarządy centrów handlowych cały czas muszą ponosić koszty stałe m.in. z tytułu utrzymania nieruchomości, zarządzania nimi czy obsługi długu bankowego.

Jak widać, sytuacja jest bardzo trudna, więc jeżeli branża handlowa choć w części nie odrobi strat, może zacząć weryfikować swoje plany rozwojowe i szczegółowo analizować rentowność poszczególnych punktów. To z kolei może spowodować ograniczanie inwestycji i redukcję etatów, która z całą pewnością dość mocno uderzy w rynek pracy.

Źródło: newseria.pl

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek