• 1
  • 2
niedziela, 28 luty 2021 16:44

Uwaga wysadzanie !

Napisane przez ŁW

Czasem niszczyć, często budować, zawsze służyć - to motto saperów. Ich zdolności przydają się nie tylko na polu walki, ale także w czasie pokoju.

Pomimo zawieszenia szkoleń rotacyjnych i zintegrowanych żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej nadal podtrzymują zdolności bojowe. W mijającym tygodniu na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz szkoliło się prawie 100 terytorialsów z województwa podlaskiego. Żołnierze uczestniczyli m.in. w kursach doskonalących strzelców wyborowych, strzelców karabinów maszynowych UKM-2000P oraz saperów.

Podczas kursu saperskiego jednym z tematów zajęć było wysadzanie gruntów. Żołnierze musieli wykonać dwa ukrycia na pojazdy oraz zniszczyć odcinek drogi. W tym celu wykorzystali około 200 kg trotylu, podzielonego na ładunki, które zostały umieszczone w ziemi na odpowiednich głębokościach. Kulminacją zajęć było wysadzenie ładunków (efekty można zobaczyć na dołączonym filmiku).

W zajęciach uczestniczyli również brytyjscy żołnierze z jednostki The 1st Queen's Dragoon Guard, która aktualnie pełni służbę w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Bemowie Piskim. Była to rewizyta, ponieważ dwa dni wcześniej terytorialsi brali udział w zajęciach zorganizowanych przez brytyjskich saperów.

Saperzy w WOT

W każdej sekcji lekkiej piechoty, podstawowym elemencie bojowym w Wojskach Obrony Terytorialnej, jest dwóch żołnierzy o specjalnościach starszy saper i saper. Dodatkowo dowódcy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej podlega kompania saperów, która jest zlokalizowana w Łomży.
Podczas działań bojowych saperzy odpowiadają m.in. za profesjonalne przygotowanie infrastruktury lokalnej do obrony. W czasie pokoju współpracują z formacjami ratowniczymi. Uczestniczą w akcjach usuwania skutków katastrof naturalnych i cywilizacyjnych wykorzystując do tego celu specjalistyczny sprzęt, np. agregaty, łodzie, pompy wysokiej wydajności, piły spalinowe i zestawy oświetleniowe.

Rekrutacja trwa

Najbliższe szkolenia kandydatów do terytorialnej służby wojskowej odbędą się: 12 – 27 marca br. (ochotnicy bez złożonej przysięgi wojskowej) oraz 20 – 27 marca br. (żołnierze rezerwy).

Skorzystaj z pomocy rekrutera 1PBOT (kpr. Mariusz Redliński tel. 798 607 494) lub złóż wniosek w Wojskowej Komendzie Uzupełnień (w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Łomży, Suwałkach) albo poprzez platformę internetową ePUAP.

 

kpt. Łukasz Wilczewski 

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.