• 1
  • 2
środa, 03 marzec 2021 13:25

Strefa zakazów nad Nettą poszerzona. Lekarz weterynarii wzywa do zachowania ostrożności!

Napisała

Wykrycie wirusa ptasiej grypy w Augustowie spowodowało ogrodzenie brzegów rzeki Netty oraz Kanału Bystrego. Strefa zakazów została poszerzona, ponieważ cały czas istnieje duże ryzyko rozprzestrzeniania się zjadliwego wirusa. Obecny okres stwarza szczególne zagrożenie.

Aby zminimalizować możliwość kontaktu spacerowiczów z wirusem, okolice brzegów rzeki Netty oraz Kanału Bystrego zostały ogrodzone. Wywieszono również tabliczki z zakazem zbliżania się do ptaków oraz dokarmiania ich. Działania te mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom miasta oraz zapobiegnięcie rozprzestrzeniania się ptasiej grypy.

Do tej pory w Augustowie znalezione zostały cztery martwe ptaki, ale tylko u dwóch stwierdzono obecność wirusa H5N8.

Skontaktowaliśmy się z Powiatowym Lekarzem Weterynarii, dr Markiem Pirsztukiem, aby uzyskać dokładne informacje, dlaczego poszerzono strefę dostępu do brzegów Netty.

„Ilość martwych ptaków nie zwiększyła się, jednak w ramach ostrzeżenia strefa zakazów została poszerzona aż do sanatorium „Pałac na Wodzie”. Obecnie trwa okres przelotów gęsi i innych ptaków z północy, jak i z południa, więc istnieje prawdopodobieństwo, że zechcą one odpocząć na naszych zbiornikach. W takiej sytuacji wirus może zostać tutaj przeniesiony. Nikt oczywiście nie zabrania spacerować w pobliżu zbiorników wodnych. Wzywam jednak do zachowania ostrożności, a w razie zauważenia martwego ptaka, poinformowania stosownych służb o takim przypadku, aby mogły one podjąć natychmiastową interwencję. Wkrótce w Dzienniku Urzędowym Wojewody pojawi się rozporządzenie dotyczące m.in. zachowania warunków bioasekuracji” – informuje nasz rozmówca.

Dr Pirsztuk wypowiedział się również na temat ferm drobiu, które znajdują się w okolicach zagrożonych wirusem ptasiej grypy.

„Wszystkie fermy zostały skontrolowane i te kontrole będą często przeprowadzane. Hodowcy otrzymali zalecenia przestrzegania zasad bioasekuracji. Jak do tej pory nie stwierdziliśmy zakażeń na terenie kurzych ferm” – powiedział pan doktor.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot