• 1
  • 2
czwartek, 04 marzec 2021 11:36

Uzdrowiska wznawiają działalność

Napisane przez BL

Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będą mogli rozpocząć je na podstawie skierowania, potwierdzonego przez oddział wojewódzki NFZ.

Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest: negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub zaszczepienie pacjenta przeciwko COVID-19 (dwie dawki).

Bezpłatny test przed rozpoczęciem leczenia

Test będzie można wykonać nie wcześniej niż 4 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego, we wskazanych punktach pobrań zwanych drive-thru. Informacja o terminie i miejscu wykonania testu zostanie wysłana SMS-em, przez system eKolejka. Nie jest potrzebne więc żadne dodatkowe skierowanie na badanie.

Test sfinansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. O wyniku testu, przed wyjazdem, poinformuje pacjenta uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany. W przypadku negatywnego wyniku testu - uzdrowisko potwierdzi telefonicznie rozpoczęcie leczenia.

Co w przypadku zaszczepionych pacjentów?

Jeżeli pacjent został zaszczepiony, nie ma obowiązku wykonania testu w kierunku SARS-CoV-2. 

Kuracjusze z województwa podlaskiego

W najbliższych turnusach uzdrowiskowych  weźmie udział ok 1000 osób z województwa podlaskiego, począwszy od 11 marca do końca kwietnia. Są to kuracjusze, którzy pojadą do uzdrowisk  położnych w różnych częściach Polski. Jednak liczba kuracjuszy najprawdopodobniej się jeszcze podwoi, pracownicy oddziału są w trakcie potwierdzania z kuracjuszami terminów turnusów kwietniowych.

Jeśli chodzi o uzdrowiska w województwie podlaskim, najbliższe turnusy ruszają 29 marca w Supraślu oraz 31 marca w Augustowie.
W Augustowie na kuracjuszy z Podlasia czekają 84 miejsca, a w Supraślu - 34 miejsca.

W uzdrowisku pacjent jest bezpieczny

Pacjenci podczas leczenia uzdrowiskowego mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ obiekty spełniają restrykcyjne normy sanitarne GIS. Wszyscy pacjenci przebywający w sanatorium posiadają negatywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 lub zostali zaszczepieni.
 

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.