Wydrukuj tę stronę
czwartek, 04 marzec 2021 12:28

Co zrobić aby dostać dodatkowe 4,5 tysiąca złotych? ZUS wyjaśnia

Napisane przez KK
pixabay.com pixabay.com

W województwie podlaskim  mieszka obecnie 67 osób, które mają więcej niż sto lat. To o 16 osoby mniej niż w lutym ubiegłego roku. Najstarszą seniorką z naszego regionu jest mieszkanka  Lipska, który skończy 1 września  109 lat

Wraz z setnymi urodzinami seniorzy otrzymują specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Wysokość tej „dodatkowej emerytury” może być różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu ich setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. W tym roku każdy senior, który ukończy 100 lat już 1 marca dostaje 4512,41 zł brutto. Rok wcześniej było to 4294,67 zł brutto a dwa lata temu 4 003,88 zł. brutto.

– Wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku i obowiązuje od 1 marca do końca lutego roku następnego, dlatego w każdym roku jest różna, ale raz przyznana „dodatkowa emerytura” nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości – informuje  Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Na terenie działania białostockiego oddziału ZUS, dodatkowa emerytura płynie co miesiąc do 67 osób, które szczęśliwie doczekały setnych urodzin. Najstarszy mężczyzna w grudniu skończył 105 i mieszka w Białymstoku.

Aby otrzymać świadczenie honorowe wystarczy umieć 100 lat. Nie trzeba składać żadnych wniosków, ponieważ zostanie ono przyznane automatycznie. Wypłata jest niezależna od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów. To świadczenie może wypłacać zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jak i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA oraz MON.
Świadczenie to dostają z ZUS także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty. Takim osobom również należy się dodatek dla stulatków, ale w ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku gdyż nie znajdują się w systemie ZUS. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia (np. akt urodzenia).

- To ważne szczególnie dla kobiet, które niekiedy przez całe swoje życie zajmowały się domem i nie zawsze wychowały czwórkę dzieci by otrzymać świadczenie Mama 4 plus, przez to nigdy nie pracowały, więc nie mają przyznanej emerytury – dodaje Katarzyna Krupicka.

Katarzyna Krupicka
Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego