• 1
  • 2
poniedziałek, 08 marzec 2021 15:49

Planujesz zakup sprzętu AGD? Sprawdź, co się zmieniło!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Od 1 marca weszły w życie nowe przepisy dotyczące etykiet energetycznych dla sprzętu AGD i RTV. Zniknęły tzw. „plusy”, pojawiły się za to inne oznaczenia. W związku z tym zakupy tego rodzaju sprzętu mają być dużo prostsze. Sprawdź, czym teraz należy się kierować, wybierając lodówkę, pralkę czy telewizor.

W całej Unii Europejskiej od 1 marca obowiązują nowe etykiety energetyczne dla sprzętu AGD i RTV. Dotychczasowe oznaczenia A+, A++ czy A+++ zostały zastąpione bardzo czytelną, siedmiopunktową skalą od A do G. Etykieta stanowi dla klienta bardzo prosty przekaz o efektywności energetycznej produktu, czyli mówi, ile dane urządzenie zużywa prądu. Zatem od 1 marca na produktach typu pralki, pralko-suszarki, lodówki, chłodziarki, zmywarki czy telewizory, pojawiły się nowe etykiety. Na reszcie produktów dalej będą obowiązywały stare oznaczenia, które zmieniane będą w kolejnych terminach. Sprzedawcy detaliczni mają 14 dni roboczych na wymianę starej etykiety na obowiązującą w nowej skali.

Wiele organizacji konsumenckich już od dawna zwracało się do UE o likwidację oznaczeń z plusami, ponieważ im więcej tych plusów się pojawiało, tym bardziej wprowadzało to klientów w błąd. Nowe etykiety zachowają swoje dawne kolory, a nowością jest to, że w rogu etykiety zostanie umieszczony kod QR, dzięki któremu po zeskanowaniu konsumenci będą mogli uzyskać szczegółowe informacje na temat danego produktu. Celem w/w zmian, jest podniesienie świadomości klientów w podejmowaniu decyzji o zakupie sprzętu elektrycznego. Ma to być dobry pretekst do zachęcenia Polaków do oszczędzania energii.

Aby przekonać się w jakim stopniu dyrektywa unijna wprowadzana jest w życie, zadzwoniliśmy do jednego z augustowskich sklepów, który oferuje sprzęt AGD i RTV. Rzecznik sklepów tej marki, pan Michał Mystkowski, udzielił nam wyczerpującej odpowiedzi na ten temat.

„Od 1 marca, zgodnie z unijną dyrektywą, stopniowo wymieniamy etykiety energetyczne na pralkach, zmywarkach, lodówkach, chłodziarkach, telewizorach i monitorach. Mamy 14 dni roboczych na wymianę etykiet. Poprzedni zakres wartości po prostu się wyczerpał, stał się nieczytelny, dlatego został zastąpiony nowym. Kolejnymi produktami wymiany etykiet energetycznych, która nastąpi we wrześniu, będą lampy i żarówki. W 2023 roku przeskalowane zostaną odkurzacze, okapy, piekarniki i kuchenki. Wszystko zmierza do tego, aby klient miał całkowitą przejrzystość w wyborze sprzętu” – poinformował nas pan rzecznik.

Pytaliśmy naszego rozmówcę o to, czy rzeczywiście klienci biorą pod uwagę te etykiety, czy może sugerują się zewnętrznym wyglądem danego produktu oraz jego funkcjami.

„Zdecydowanie kupujący patrzą na etykietki energetyczne. Wskazówki energooszczędności zawarte na etykietach zdecydowanie wpływają na bardzo świadomy wybór nabywanego sprzętu” – mówi pan Mystkowski.

W Polsce 95 procent klientów deklaruje, że oszczędza energię elektryczną i podczas zakupu sprzętu zdecydowanie sugeruje się etykietami energetycznymi.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek