• 1
  • 2
wtorek, 09 marzec 2021 16:31

Drugie życie miliardów zużytych maseczek

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Pandemia Covid-19 sprawiła, że do śmieci trafiają miliardy zużytych jednorazowych maseczek antywirusowych. Co zrobić z tego rodzaju odpadami? Naukowcy wpadli na genialny pomysł!

Według światowych danych szacunkowych, codziennie na całym świecie zużywa się 6,8 miliarda jednorazowych maseczek na twarz, co przekłada się na miliony ton tego rodzaju odpadu. Naukowcy stwierdzili, że koniecznie należy coś zrobić, aby stawić czoła wpływowi środków ochrony osobistej na środowisko. Wpadli na genialny pomysł!

Australijscy badacze z Royal Melbourne Institute of Technology (Królewski Instytut Technologii w Melbourne, znany powszechnie pod nazwą RMIT University) wymyślili sposób na to, aby maseczki jednorazowego użytku mogły otrzymać drugie życie. Trwają prace nad projektem, który zakłada wykorzystywanie tego rodzaju odpadów do budowy dróg.

Z badań naukowców wynika, że do wykonania jednego kilometra dwupasmowej drogi potrzebnych byłoby około 3 milionów maseczek. Dzięki ich ponownemu wykorzystaniu aż 93 tony takich odpadów nie trafiłoby na wysypiska.

Jednym z problemów, jakiemu musieli stawić czoła australijscy naukowcy, była skuteczna dezynfekcja materiałów pozyskanych ze zużytych maseczek. Na szczęście element ten nie stanowi już dla nich przeszkody, ponieważ udowodnili, że 99,9 procent wirusów można zabić za pomocą prostej „metody mikrofalowej”, w której maski spryskuje się roztworem antyseptycznym, a następnie poddaje działaniu mikrofal przez minutę.

Jak miałby wyglądać nowy materiał do budowy dróg? Naukowcy podali, że jest to mieszanka rozdrobnionych jednorazowych masek na twarz i przetworzonego gruzu budowlanego. Przetworzone maseczki idealnie nadają się do tego typu zastosowania, ponieważ zwiększają sztywność i wytrzymałość produktu końcowego, przeznaczonego do stosowania na warstwy bazowe dróg oraz chodników. Mieszanka była testowana pod kątem odporności na naprężenia, kwasy i wodę, a także wytrzymałości, odkształcenia i pod katem właściwości dynamicznych. Wszelkie testy przeszła bardzo dobrze.

Australijscy badacze odkryli również, że zużyte maseczki antywirusowe sprawdzają się też jako kruszywo do produkcji betonu.

Zespół badawczy RMIT School of Engineering do stworzenia tego projektu zainspirował się widokiem zaśmieconych jednorazowymi maskami ulic. Mając świadomość, że nawet jeśli maseczki zostaną prawidłowo usunięte, trafią na wysypisko lub zostaną spalone, zespół badaczy, chcąc zadbać o środowisko naturalne, na które pandemia miała dramatyczny wpływ, postanowił dać maseczkom drugie życie. Czy zużyte maseczki antywirusowe zamiast trafić na śmietnik, staną się budulcem dróg? Przyszłość pokaże.

Źródło: Repurposing of COVID-19 single-use face masks for pavements base/subbase’, with co-authors RMIT Indigenous Pre-Doctoral Research Fellow Shannon Kilmartin-Lynch and Research Assistant Mahdi Boroujeni, is published in Science of the Total Environment

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.