• 1
  • 2
środa, 10 marzec 2021 16:29

Poszukiwania lusterek w lesie [ZDJĘCIA]

Napisane przez AS
Nadleśnictwo Augustów Nadleśnictwo Augustów

Jeszcze zima za oknem. Dziś rano minus 10 stopni, ale przyroda rządzi się swoimi prawami.

Już teraz trzeba prowadzić obserwacje  wielu zagrożeń w lesie. Jednym z nich jest obecność, a tak naprawdę liczebność i stan zdrowotny foliofagów czyli owadów zjadających liście drzew.  Aby jeszcze bardziej „zagmatwać” sprawę mówimy o brudnicy mniszce, której  gąsienice zjadają głównie igły naszego gatunku lasotwórczego jakim jest sosna pospolita.

Pierwszym stadium rozwojowym są jaja. Składane one były w roku ubiegłym w spękaniach kory sosnowej i zgrupowane w tzw. lusterka.

I właśnie te lusterka były obiektem poszukiwania w szczególnie zagrożonych drzewostanach  sosnowych. Udało nam się znaleźć kilka złóż, ale na szczęście okazało się, że zostały one w 100 procentach spasożytowane i nie wylęgną się z nich żarłoczne gąsienice. Taka sytuacja świadczy o dużym oporze środowiska i daje nadzieję, że nie czeka nas sytuacja kiedy nasze lasy będą zagrożone nadmierną ilością brudnicy mniszki. Należy pamiętać, że zawsze, naturalnie w stanie równowagi bytują w lesie zwierzęta zarówno określane jako pożyteczne jak i szkodliwe. Właśnie o taki stan równowagi poprzez działania hodowlane, ochronne  i gospodarcze zabiegają i dbają leśnicy.

Autor: Adam Sieńko

Źródło: Nadleśnictwo Augustów

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek