• 1
  • 2
czwartek, 11 marzec 2021 13:47

Ważna informacja dla przedsiębiorców działających w branży kultury

Napisane przez KK

Już tylko do 15 marca przedsiębiorcy działający w branży kultury oznaczonej konkretnym kodem PKD jak również świadczący  usługi na rzecz muzeów mogą wnioskować o zwolnienie ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku.

- Ta forma wsparcia skierowana jest do  twórców, artystów, architektów, działalności obiektów kulturalnych, sportowych jak również przedsiębiorców działających w sektorze związanym z produkcją, dystrybucją i projekcją filmów, oraz firm świadczących usługi edukacyjne na rzecz muzeów, a także płatników składek prowadzących tzw. muzea prywatne wpisane do ministerialnego wykazu - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Zwolnienie z opłacania składek przysługuje, jeśli odnieśli  spadek przychodów z tej działalności o co najmniej 75 proc. Należy porównać pierwszy miesiąc objęty wnioskiem o zwolnienie z tym samym miesiącem roku 2019. Prowadzący działalność   musiał też być zgłoszony jako płatnik w ZUS do 30 czerwca 2020 r. i musi złożyć w terminie deklaracje rozliczeniowe, najpóźniej do 31 października br., chyba że płatnik jest zwolniony z obowiązku ich składania.

- Wniosek o umorzenie należności z tytułu składek za lipiec, sierpień i wrzesień można złożyć maksymalnie do 15 marca. Można  to zrobić, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych ZUS lub przez PUE ZUS za pośrednictwem strony gov.pl. Muzea i firmy świadczące usługi edukacyjne na rzecz muzeów powinny skorzystać z wniosku o symbolu RDZ-M. Pozostali wypełniają wniosek RDZ-B – wyjaśnia rzeczniczka.

Jeżeli składki zostały opłacone, ale przedsiębiorca spełnił  warunki, aby skorzystać z ich umorzenia, to po otrzymaniu  informacji o zwolnieniu z opłacania składek, można wystąpić z wnioskiem o ich zwrot. Nadpłata zostanie zwrócona, jeśli nie ma zaległości na koncie.

Katarzyna Krupicka
Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.