• 1
  • 2
czwartek, 11 marzec 2021 18:01

Dobra książka sposobem na pandemię

Napisała

W okresie trwającej pandemii i konieczności przebywania w domu, ludzie szukają zastępczych aktywności, którymi mogliby wypełnić sobie wolny czas. Jedną z wielu możliwości jest czytanie książek, a co za tym idzie, odwiedzanie bibliotek i wypożyczalni. Czy Miejska Biblioteka Publiczna w Augustowie przeżywa oblężenie?

Z badań wynika, że w czasie pandemii Polacy chętniej sięgają po książki. Ubiegły rok dla czytelnictwa i rynku książki, po wiosennym załamaniu z powodu zamkniętych księgarń i bibliotek, okazał się jednak korzystny. Dane dotyczące czytelnictwa w naszym kraju, które corocznie publikuje Biblioteka Narodowa są zazwyczaj dość smutne, ponieważ poziom czytelnictwa jest niski. Jednak najnowsze dane z 2019 roku wnoszą nieco optymizmu, ponieważ odnotowano trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, który utrzymywał się niemal nieprzerwanie od 2004 roku, gdy zanotowano rekordowy, 58-procentowy poziom czytelnictwa.

Pandemia miała bardzo duży wpływ na rynek książki, ponieważ podczas pierwszych dni wiosennego lockdownu ich sprzedaż zamarła, a ponad 70 procent księgarń deklarowało, że po 13 marca odczuło dramatyczny spadek sprzedaży w porównaniu do okresu poprzedzającego wprowadzenie stanu epidemii w Polsce. Wielkim utrudnieniem dla czytelników było też zamknięcie bibliotek. Kolejne tygodnie przyniosły jednak ożywienie w czytelnictwie, szczególnie w księgarniach internetowych, gdzie kupowano więcej nie tylko książek papierowych, lecz także e-booków i audiobooków.

Mimo że obostrzenia pandemiczne odebrały czytelnikom możliwość bezpośredniego korzystania z bibliotek, placówki te nie zrezygnowały z prowadzenia działalności kulturalnej. Organizują m.in. spotkania czytelnicze on-line.

Jak w czasie utrudnień pandemicznych prowadzi swoją działalność Miejska Biblioteka Publiczna w Augustowie? Na ten temat porozmawialiśmy z jedną z pań bibliotekarek.

„Mimo trudnego okresu pandemii nie zaprzestaliśmy swojej działalności. Wprawdzie czytelnicy nie mogą wejść do biblioteki, jednak od października prowadzimy tzw. „książkę na telefon” lub zamawianie przez Internet. Przygotowujemy wybrane przez czytelników pozycje i umawiamy się na konkretną godzinę po odbiór książek. Oczywiście ilość osób wypożyczających nieco się zmniejszyła, bo wiadomo, że każdy woli sam wybrać książkę, dotknąć ją, przekartkować, ale mimo wszystko bywa, że trudno jest się do nas dodzwonić, tylu jest chętnych do wypożyczeń” – informuje nasza rozmówczyni.

Czy zdaniem pani bibliotekarki e-booki nie stanowią przypadkiem pewnego rodzaju zagrożenia dla  osobistego odwiedzania bibliotek i czytania tradycyjnych, papierowych wydań?

„Jestem pewna, że e-booki nie są żadnym zagrożeniem. Potrzeba bezpośredniego obcowania z książką jest bardzo silna i z pewnością, jak tylko będzie możliwość, nasi czytelnicy wrócą tutaj w komplecie. Póki co, sami udostępniamy kody, za pomocą których czytelnicy uzyskują bezpłatny dostęp do serwisu Legimi, ogromnej bazy książek elektronicznych. Obecnie mamy około 4 tysięcy aktywnych czytelników, choć było ich więcej” – mówi pracownica Miejskiej Biblioteki Publicznej w Augustowie.

Zaciekawiliśmy się również, czy w związku z pandemią czytelnicy zmienili swoje upodobania czytelnicze i czy jakaś tematyka interesuje ich teraz bardziej niż zwykle.

„Czytelnicy wciąż są wierni swoim ulubionym autorom i tematom. Bardzo chętnie wybierają polskich pisarzy, a jeśli chodzi o rodzaj wybieranych pozycji, to jest to literatura piękna, pozycje obyczajowe i kryminały. Biblioteka dokupuje systematycznie nowe pozycje, na które otrzymuje fundusze z Urzędu Miasta oraz dotacje z ministerstwa. W Miejskiej Bibliotece Publicznej i dwóch filiach mamy 10 pracowników. Nie narzekamy na brak czytelników i wciąż jesteśmy dla nich otwarci” – zapewnia nasza rozmówczyni.

Z badania przeprowadzonego przez IMAS International dla KRD na temat kondycji rynku książek wynika, że w czasie pandemii co trzeci Polak (35 procent) sięga po nie częściej, a ponad 17 procent twierdzi także, że więcej ich kupuje. Te statystyki są więc pozytywne i bardzo obiecujące. Oby tak dalej!

Źródło: newseria.pl

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.