• 1
  • 2
czwartek, 11 marzec 2021 21:14

Augustów – „teren skażony ptasią grypą”

Napisała

W lutym na brzegu rzeki Netty znaleziono łabędzie, u których potwierdzona została ptasia grypa. W związku z tym teren nad Nettą i na Kanale Bystrego został odgrodzony, aby spacerowicze nie mieli kontaktu z ptakami i nie dokarmiali ich. Obecnie strefa zakazu dostępu do rzeki znów została poszerzona, a na drogach wjazdowych do miasta mają się pojawić tablice informacyjne o wjeździe na skażony teren. Dlaczego podjęto kolejne działania?

Czy pojawiło się nowe zagrożenie? Czy kolejne ptaki zostały zarażone wirusem ptasiej grypy? Zapytaliśmy o to kierownika Wydziału gospodarki komunalnej, rolnictwa i ochrony środowiska augustowskiego Urzędu Miasta, pana Sebastiana Chudowolskiego.

„Nie stwierdzono kolejnych przypadków zachorowań ptaków. Wraz z roztopami przesuwamy granicę zakazu zbliżania się do Netty na bulwarach, do ujścia rzeki, aż do jeziora Necko. 3 marca Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał rozporządzenie obligujące burmistrza do oznakowania dróg dojazdowych do Augustowa żółtymi tablicami z czerwonymi napisami, które informują, że jest to strefa skażona ptasią grypą. Dlatego w porozumieniu z Generalnym Zarządem Dróg takie tablice zostaną umieszczone. W rozporządzeniu lekarza weterynarii znajdują się również wytyczne dla hodowców drobiu, jak w takiej sytuacji muszą postępować” – poinformował nasz rozmówca.

Pojawienie się kolejnych zakazów i nowych tablic ostrzegawczych może wzbudzić wśród mieszkańców panikę. Czy wirus rozprzestrzenia się? O to również spytaliśmy pana kierownika.

„Absolutnie nie mamy zamiaru wzbudzać paniki. Są to tylko działania prewencyjne. Wiadomo, że nie stwierdzono nowych przypadków. Chodzi nam o to, aby uchronić przed zakażeniem hodowle drobiu znajdujące się w okolicy, a także uczulić hodowców na przestrzeganie wytycznych wskazanych w rozporządzeniu lekarza weterynarii” – uspokaja pan Chudowolski.

Jeśli sytuacja nie ulegnie pogorszeniu, izolacja rzeki potrwa do końca marca.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.