• 1
  • 2
piątek, 12 marzec 2021 13:37

Nasze kuropatwy pod budką [WIDEO]

Napisane przez AK
Nadleśnictwo Augustów Nadleśnictwo Augustów fot. Adam Kolator

Prawdziwa zima przyszła wprawdzie, znowu nieco spóźniona lecz z obfitością śniegu na podobieństwo lat dawnych i dla małych mieszkańców pól zwłaszcza była trudną.

W OHZ Nadleśnictwa Augustów oprócz dokarmiania zwierzyny grubej, wspomagaliśmy także i ptaki, w tym również kuropatwy, które choć nieliczne i nie stanowiące u nas obiektu polowań, zaopatrzyliśmy w karmę w rozstawionych w miejscu ich bytowania, budkach.

Pomimo grubej pokrywy śnieżnej i nadmiernego dziś drapieżnictwa, udało im się w stanie niemal nieuszczuplonym doczekać wiosny, która właśnie nadeszła. Stadka rodzinne zgodnie z odwiecznym rytmem pór roku zaczęły się już rozpadać i młode ptaki poza parą rodzicielską, rozchodzą się w poszukiwaniu partnerów.

Kuropatwy niegdyś będące ozdobą i jednymi z najpospolitszych mieszkańców pól z powodu zmieniającego siedliska i niszczącego lęgi intensywnego rolnictwa, oraz drapieżników stały się dzisiaj  nieliczne i chociaż są one nadal gatunkiem łownym, myśliwi zaprzestali polowań i jak dawniej, wspomagają je w okresie zimy.

Autor: Adam Kolator

Źródło: Nadleśnictwo Augustów

Media

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek