Wydrukuj tę stronę
wtorek, 16 marzec 2021 13:50

Zmiana czasu z zimowego na letni 2021. Koniec z przestawianiem zegarków?

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Debatowano, iż w 2021 roku nastąpi koniec przestawiania zegarków w związku ze zmianami czasu. Teraz czas zimowy dobiega końca i według starych zasad to właśnie w marcu powinniśmy przestawiać wskazówki zegarków. Czy faktycznie nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni 2021? Czy w ten weekend śpimy krócej?

Skąd się wzięła zmiana czasu?

Pierwszym pomysłodawcą zmiany czasu był Benjamin Franklin, wielki myśliciel, jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych, który przekonywał o potrzebie stosowania czasu letniego i namawiał ludzi, aby wcześniej chodzili spać i wcześniej wstawali. Potraktowano jego naukowe wywody raczej humorystycznie i nic z tego nie wyszło.

Poważniej do tematu podszedł Brytyjczyk, William Willett, który udowadniał, że „marnujemy czas” oraz że  przestawienie zegarów na czas letni przyniosłoby znaczne oszczędności na oświetleniu, bo około 2,5 miliona funtów.

Pierwszym europejskim państwem, które wprowadziło czas letni, były Niemcy. W czasie pierwszej wojny światowej, 30 kwietnia 1916 roku, przesunęli wskazówki zegarów o godzinę do przodu, a 1 października 1916 roku o godzinę do tyłu. Kolejnym państwem, która zastosowała tę metodę była Anglia. W Polsce pierwsza zmiana czasu została wprowadzona w 1919 roku, zaś nieprzerwanie trwa od roku 1983.

Zmiana czasu z zimowego na letni 2021 – kiedy przestawiamy zegarki?

Obecnie czas letni, który jest okresem przejściowym, bo jednak tym ważniejszym jest czas zimowy, stosowany jest niemal w siedemdziesięciu krajach na całym świecie, w tym prawie we wszystkich krajach europejskich. Jedynie Białoruś, Rosja i Islandia nie stosują zmian czasu.

Ankieta przeprowadzona w 2018 roku przez Unię Europejską wykazała, że zdecydowana większość krajów, jest za zaprzestaniem zmian czasu. W 2019 roku Parlament Europejski zatwierdził przepis, który znosił zmianę czasu w państwach unijnych. Jest to obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 roku. Niestety w Polsce, chociaż nieprzerwanie się o tym mówi, jednak likwidacja zmiany czasu wciąż nie została zatwierdzona, więc póki co, w ostatni weekend marca, w nocy z soboty na niedzielę, czyli z 27 na 28 marca nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni 2021. Należy więc przestawić wskazówki zegarów z godziny 2:00 na godzinę 3:00 w nocy. Śpimy zatem krócej.

Czy to w ogóle potrzebne?

Przekonanie, że zmiany czasu przynoszą gospodarce państwa, jak również gospodarstwom domowym, korzyści ekonomiczne, tak naprawdę nigdy nie zostało zbadane. Natomiast z pewnością odciskają się one na psychice człowieka. Rozregulowanie zegara biologicznego, rozdrażnienie, problemy z koncentracją i przystosowanie się do pracy w zmienionych godzinach, z pewnością nie służą naszemu zdrowiu.

Zmiana czasu z zimowego na letni 2021 – czy zostanie zniesiona?

Aż 95 procent Polaków opowiada się za likwidacją zmiany czasu, jednak ostateczna decyzja należy do prezesa Rady Ministrów, który stosownym rozporządzeniem kiedyś ten fakt ogłosi. Na tle innych krajów jesteśmy więc w tej sprawie bardzo zgodni, ponieważ osiągnięty przez nas wynik uplasował się na najwyższym miejscu w Europie, jeśli chodzi o chęć zniesienia konieczności przestawiania wskazówek zegarków. Pewnym jest więc, że w Polsce zmiana czasu zostanie zlikwidowana. Kiedy? Tego jeszcze nie wiadomo…