• 1
  • 2
wtorek, 16 marzec 2021 18:51

Dobra wiadomość

Napisane przez KR

Silikaty, czyli ponad 4-hektarowa działka na obrzeżach Augustowa położona między jeziorem Białym, a drogą do Sejn, to teren, na którym niegdyś mieściły się zakłady silikatowe. Obecnie na osiedlu po dawnym zakładzie zostały tylko budynki, które nadają się jedynie do wyburzenia, a odwiecznym problemem zamieszkujących tam augustowian jest od lat nieremontowana droga, bardzo zniszczona i zaniedbana. Mieszkańcy nie ukrywają, że przysparza im to wielu kłopotów. Zwrócono się do nas o wyjaśnienie tej sytuacji.

„W Silikatach mieszkam od 48 lat i odkąd pamiętam, nikt nie przyznawał się do tej drogi. Kiedy zaczęto budować ten nowy blok, ciężki sprzęt całkowicie ją rozjeździł. Gdzieś zniknął chodnik dla pieszych, więc poruszanie się tam jest karkołomne. Nie świecą się lampy, jest ciemno, więc wieczorem bez latarki przejście tamtą drogą graniczy z cudem. To nie jest duży kawałek drogi. Łączy szosę sejneńską z ulicą na Lipowiec, ale jeździ tamtędy autobus i często przejeżdżają samochody osobowe” – opowiada nasza rozmówczyni.

Odkąd jednak ciężki sprzęt zaczął jeździć na budowę bloku, to już teraz trudno tam się poruszać. W starym bloku i w dawnym hotelu robotniczym mieszkają też starsi ludzie, którzy pamiętają, że ta droga nigdy nie była remontowana. Jak był zakład, to czasem te większe dziury były zasypywane, ale też bardzo rzadko. Kiedyś ludzie prosili, aby ktoś się zajął poprawą jakości tej drogi, ale nikt się do niej nie przyznawał, tak jak do tej pory. Silikaty to ładne miejsce i ludzie chcą tu mieszkać, ale ta droga to największe utrapienie” – mówi rozżalona mieszkanka osiedla.

W tej sprawie zwróciliśmy się do zastępcy burmistrza miasta, pana Filipa Chodkiewicza, który opowiedział nam, jakie miasto podejmuje działania w sprawie drogi na osiedlu Silikaty.

„Bardzo chętnie wypowiem się w tej sprawie, ponieważ tak się składa, że jest to mój okręg wyborczy i często rozmawiam z tamtejszymi mieszkańcami. Przez ponad 30 lat ta droga była niczyja, nikt się nią nie zajmował, należała do Skarbu Państwa. Zgodnie z obietnica wyborczą, wystąpiliśmy o przejęcie tej ulicy przez miasto. W tej chwili sytuacja jest taka, że decyzja na naszą korzyść już zapadła. Czekamy jedynie na to, aż się uprawomocni, a nastąpi to prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Jest to dobra wiadomość dla mieszkańców Silikatów, ponieważ w chwili gdy miasto stanie się właścicielem drogi, jak najprędzej, legalnie będziemy mogli wziąć się za jej remont. Oczywiście postaramy się pozyskać środki na tę inwestycję. Do końca tego roku na osiedlu Silikaty oddany zostanie nowy blok mieszkalny. Ludzie chcą tam mieszkać, ponieważ jest to ciche, skomunikowane, położone blisko lasu miejsce” – wyjaśnił nam Filip Chodkiewicz.

Zatem wkrótce mieszkańcy Silikatów będą mogli bezpiecznie poruszać się po drodze, która tyle lat sprawiała im ogromny problem.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.