• 1
  • 2
środa, 17 marzec 2021 13:53

Nie płacisz abonamentu RTV? Fiskus „poluje” i ściąga zaległości! Jak?

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Jak wiadomo, abonament RTV płacić trzeba, o czym jasno informuje ustawa o opłatach abonamentowych. Jednak nie każda osoba, która posiada w swoim domu czy mieszkaniu odbiornik telewizyjny bądź radiowy, przestrzega tego przepisu. Ci, którzy nie uiszczają tego rodzaju opłaty muszą się liczyć z konsekwencjami, ponieważ trwa „polowanie” na niepłacących i zalegających z abonamentem gagatków. Czego można się spodziewać? Zobacz, jak fiskus ściąga należne z tego tytułu środki.

Art. 2 ust 1 i 3 Ustawy o opłatach abonamentowych wyznacza opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych. Obowiązek uiszczenia takiej opłaty powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego, a trwa do dnia poprzedzającego jego wyrejestrowanie.

Wiele osób unika uiszczania opłaty z tytułu abonamentu RTV, dlatego musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Najpierw może spodziewać się wezwania do zapłaty, które otrzyma od Poczty Polskiej, zaś na uregulowanie podanej w nim kwoty ma tylko 7 dni. Jeśli swoich zaległości nie opłaci na czas, wtedy fiskus podejmie odpowiednie kroki w tej sprawie. Jakie ma sposoby na skuteczne wyegzekwowanie zaległości z tytułu abonamentu RTV?

Otóż sposobów, w jakie fiskus może ściągnąć powstałą zaległość jest kilka. Może to zrobić poprzez komornika, który zajmie rachunek bankowy, odpowiednia suma może zostać też pobrana z nadpłaty podatku dochodowego, możemy się także spodziewać, że zostanie zajęta nasza pensja czy też emerytura.

Kto może zatem spodziewać się otrzymania wezwania do zapłaty? Kto tak naprawdę będzie ścigany za niedopełnienie powinności, wynikających z ustawy? Pismo otrzymają jedynie te osoby, które przestały płacić za odbiorniki radiowe i telewizyjne, a ich nie wyrejestrowały. Jeśli ktoś w ogóle nie zarejestrował tego typu sprzętu i nie wnosi opłat abonamentowych, na wezwanie próżno mu czekać. Takiej osoby nie ma bowiem w kartotece Poczty Polskiej. Czy oznacza to, że w takim przypadku można czuć się całkowicie bezkarnym, nie płacąc abonamentu za radio i telewizję? Otóż nie! Nawet jeśli nie zapłaciłeś nigdy nawet złotówki z tego tytułu, również możesz spodziewać się kontroli, a w konsekwencji konieczności zapłacenia zaległej kwoty, która w przypadku dłuższego unikania opłat, może okazać się całkiem spora.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek