• 1
  • 2
czwartek, 18 marzec 2021 19:03

Jak odkurzać to profesjonalnie!

Napisała
Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany

Zgodnie z przepisami unijnymi moc silników w odkurzaczach domowych jest ograniczona do 900 W. Oznacza to, że sprzątanie takim urządzeniem nie zawsze jest tak wygodne i szybkie, jak bywało kilka lat temu – szczególnie w warunkach warsztatowych, gdy na podłodze jest bardzo dużo wiórów z drzewa lub metalu. Alternatywą mogą być odkurzacze przemysłowe. Warto porównać oba urządzenia i poznać zasadnicze różnice między nimi.

Moc

Na początek moc urządzenia – w przypadku odkurzaczy przemysłowych nie ma ograniczenia prawnego co do maksymalnej mocy silnika. Dzięki temu działają one lepiej i sprawniej, a także radzą sobie z dużo trudniejszymi zabrudzeniami. Nic też dziwnego, zostały stworzone z myślą o profesjonalnych ekipach, które muszą działać szybko i profesjonalnie, aby zyskiwać nowych klientów. Nie ma jednak żadnego powodu, by równie dobrze nie funkcjonowały w przydomowym warsztacie.

Zbiornik na śmieci

Wymiana worków na śmieci jest bardzo męcząca. Trudno też dostać odpowiedni worek w sklepie przy bogactwie różnych modeli. Tylko jeden z nich będzie pasował do odkurzacza w domu. Ten problem nie istnieje w przypadku odkurzaczy przemysłowych. Ich cały korpus stanowi wielki zbiornik, do którego wpadają luzem zbierane odpady. Po skończonej pracy wystarczy zdjąć górną część i wysypać zawartość zbiornika bezpośrednio do kubła. Odkurzacz przemysłowy samoczyszczący nie ma też problemów z przytkanym filtrem powietrza, co jest kolejną jego przewagą nad konkurentem.

Duży zbiornik, który łatwo opróżnić, jest ogromną zaletą przy zbieraniu dużej ilości odpadów. Po cięciu drzewa z łatwością można pozbierać drewniane wióry, a następnie wykorzystać je w dowolny sposób lub wyrzucić do śmieci biodegradowalnych, dbając o segregację. Wystarczy tylko oczyścić pojemnik przed rozpoczęciem pracy, aby drzewo nie zmieszało się z poprzednio zebranymi zanieczyszczeniami.

Odkurzanie na mokro

Tylko w odkurzaczu przemysłowym istnieje możliwość odkurzania na mokro. Jest to bardzo ważne przy trudnych zabrudzeniach. Wystarczy wylać wodę na powierzchnię, dokładnie umyć ją szmatką, a nadmiar wody wraz z zabrudzeniami zebrać odkurzaczem. Istotną zaletą jest tu znów duży zbiornik, posiadający często dodatkowy korek blisko dna, aby pozbyć się wody. Zebrany brud tymczasem osada na samym dnie i można go spokojnie wyrzucić do kubła.

Wsparcie przy samej pracy

Odkurzacz stanowi też pomoc w czasie samej pracy. W czasie wiercenia można nim zbierać wylatujący kurz. Dzięki temu pomieszczenie pozostanie czyste. Wiele urządzeń posiada również specjalne wejście do podłączenia odkurzacza, aby od razu sprzątać odpady po obróbce. Dobrym przykładem może być szlifierka mimośrodowa oraz wyrzynarka. Należy jednak zwrócić uwagę przy zakupie takiego sprzętu, ponieważ nie każdy model posiada wspomniane wejście.

Pełna deklasacja

Jak widać, odkurzać przemysłowy wygrywa z domowym na każdym polu. Jedynym jego minusem jest wyższa cena. Jednak w zamian za nią uzyskuje się zupełnie nowe możliwości, jak odkurzanie na mokro. Warto zastanowić się nad wymianą naszego aktualnego urządzenia, zwłaszcza jeśli mamy zastrzeżenia co do jego działania.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek