• 1
  • 2
piątek, 19 marzec 2021 10:45

UTM - nowa jakość w szkoleniu terytorialsów

Napisane przez ŁW
Zdjęcie: WOT Zdjęcie: WOT

Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeszli szkolenie zapoznawcze z użycia zestawów konwersyjnych na amunicję barwiącą UTM.

 Jednym z podstawowych założeń systemu szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej jest zapewnienie realizmu. Stąd m.in. prowadzenie zajęć w stałych rejonach odpowiedzialności, poza obiektami wojskowymi. System UTM jest rozwiązaniem, które ma jeszcze bardziej podnieść realizm szkolenia.
W odróżnieniu od wcześniej stosowanych rozwiązań (np. Laserowego Systemu Strzelań) amunicja UTM pozwala na odwzorowanie realnych trafień pozostawiając kolorowe (m.in. czerwone i niebieskie), łatwo zmywalne ślady. Kluczowym jest to, że amunicja barwiąca UTM umożliwia szkolenie strzeleckie z etatowego uzbrojenia terytorialsów, czyli karabinków GROT. Dzięki temu żołnierze doskonalą umiejętności na swojej broni.

Do korzystania z amunicji UTM służą zestawy konwersyjne. Składają się one z zamka oraz magazynków. Dla zapewnienia bezpieczeństwa elementy zestawu konwersyjnego oznaczone są kolorem niebieskim, aby odróżnić je od części bojowych. Magazynki UTM uniemożliwiają załadowanie amunicji bojowej. Specjalna budowa zamka uniemożliwia oddanie strzału amunicją bojową. Uczestnicy szkolenia z użyciem amunicji UTM muszą ponadto stosować zestawy ochronne, w szczególności na oczy i twarz.

Szkolenie zostało zorganizowane na we współpracy z firmą RWS CETUS, Fabryką Broni ŁUCZNIK oraz firmą TARGETS CREATORS. Instruktorem był mjr rez. Damian MATKOWSKI, były operator oraz oficer Pionu Szkolenia w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Zajęcia odbyły się na obiektach treningowych 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, które służą m.in. do nauki walki w terenie zurbanizowanym.

Optymalny dystans między strzelającymi wynosi od 0,75 do 30 metrów, dlatego ten system z powodzeniem można wykorzystywać choćby do nauki walki na bliskich odległościach. Zestawy UTM będą wykorzystywane podczas szkolenia terytorialsów w etapach zgrywającym (3. rok służby) i zaawanasowanym (powyżej 4. roku służby).

 

Gruby Benek