• 1
  • 2
piątek, 19 marzec 2021 15:26

Fotowoltaika w województwie podlaskim

Napisane przez RED
Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany

Zainteresowanie fotowoltaiką w województwie podlaskim rośnie z dnia na dzień. Nowe instalacje fotowoltaiczne pojawiają się jak grzyby po deszczu. Własne panele pozwolą na zawsze zapomnieć o sporych rachunkach za prąd.

Zainteresowanie fotowoltaiką w województwie podlaskim rośnie z dnia na dzień. Nowe instalacje fotowoltaiczne pojawiają się jak grzyby po deszczu. Nic dziwnego - dzisiejsze technologie fotowoltaiczne są znacznie tańsze, a na przestrzeni lat ich dostępność jest o wiele większa. Zważywszy na potrzebę poszukiwania oszczędności przy uwzględnieniu rosnących kosztów eksploatacji, a także konieczności ograniczenia emisji zanieczyszczeń do środowiska,  obserwujemy zainteresowanie nowoczesnymi, sprawdzonymi i efektywnymi metodami wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Nie ważne czy w skali własnego gospodarstwa domowego, czy przedsiębiorstwa.


Ilość zainstalowanych paneli fotowoltaicznych oraz produkowanej przez nie mocy w Polsce i na świecie rośnie. Mimo iż,  wydaje się, że instalacja fotowoltaiki jest najbardziej opłacalna w regionach o stałej i intensywnej ekspozycji na słońce, to okazuje się, że również i w Polsce można korzystać z zalet, jakie niesie ze sobą pozyskiwanie energii słonecznej. Poprzez takie rozwiązanie możemy w dużej mierze zredukować opłaty za prąd, nie szkodząc środowisku. Montaż fotowoltaiki na Podlasiu pozwala na uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców prądu, którzy dyktują coraz to wyższe opłaty za przesył energii elektrycznej. Własne panele pozwolą na zawsze zapomnieć o sporych rachunkach za prąd.


Czy instalacja paneli fotowoltaicznych w województwie podlaskim jest opłacalna?

Słońce dostarcza do Ziemi nieprzebrane pokłady energii, zaliczanej do odnawialnych źródeł, co oznacza, że jej zasoby są niewyczerpalne. Tę energię można efektywnie przekształcić w ciepło, a także prąd. Prąd wytworzony przez słońce można wykorzystać do zasilania wszelkich urządzeń elektrycznych, a także ogrzewania ciepłej wody użytkowej.


Stopień nasłonecznienia w województwie podlaskim utrzymuje się w przedziale od 1000 do 1100 kWh/m. W południowych rejonach województwa poziom ekspozycji na słońce jest wyższy niż na północy. Nie zmienia to faktu, iż nasłonecznienie w całym regionie jest dostateczne by odpowiednio dopasowana instalacja fotowoltaiczna działała z korzyścią dla jej właściciela. Należy również mieć na uwadze, że opłacalność takich instalacji, nawet w warunkach zmiennego zacienienia jest duża, bowiem pokrywa nawet do 50% zapotrzebowania na energię elektryczną przeciętnego domostwa.

Jaki panele fotowoltaiczne wybrać w województwie podlaskim?

Panele fotowoltaiczne, aby spełniały założoną funkcję wykonane są w technologii, która różni się ich wydajnością, żywotnością, trwałością oraz wielkością powierzchni, na jakiej są instalowane. Obecnie w Polsce najpopularniejsze są panele polikrystaliczne. Atrakcyjna cena i dobra wydajność to ich domena. Aby inwestycja była opłacalna i mogła się zwrócić w określonym czasie, wymagają one dużej powierzchni instalacji. Panele monokrystaliczne cechuje większa wydajność oraz brak potrzeby dużej powierzchni do montażu. Ich wadą jest cena. Wyższy nakład finansowy daje jednak użytkownikowi trwałość i efektywność, z której można korzystać przez ok. 25 lat. Doboru poprawnej  instalacji powinien dokonać wykwalifikowany instalator, biorąc pod uwagę rodzaj, ilość i sposób montażu, dostosowując cenę do wymagań i ograniczeń finansowych inwestora.


Dofinansowanie do fotowoltaiki w województwie podlaskim

Wykonanie instalacji fotowoltaicznej to koszt, który oscyluje w granicach między 25 do 40 tys. zł. Składową tych kosztów mogą jednak pokryć dofinansowania proponowane przez ogólnopolskie programy aktywizacyjne. Wiele gmin oferuje środki ze swoich budżetów, zachęcające mieszkańców do pozyskania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. Dofinansowania, z których mogą skorzystać mieszkańcy województwa podlaskiego to m.in.: Program Czyste Powietrze, Program Mój Prąd oraz Energia Plus.

 

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek