• 1
  • 2
piątek, 19 marzec 2021 19:52

PŻKS Dżygit Boatshop szykuje się do walki o tytuł Klubowego Mistrza Polski

Napisane przez RED

W 2021 roku sponsorem tytularnym Podlaskiego Żeglarskiego Klubu Sportowego Dżygit została augustowska rodzinna firma z blisko 40 - letnią tradycją, Boatshop Sklep Żeglarski. Obecnie jest to jeden z największych sklepów z asortymentem żeglarskim i motorowodnym w północno wschodniej Polsce.

 Przygotowania do startu w Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej " Dżygit Boatshop Sailing Team " rozpocznie już 25 marca uczestnicząc w PMT Academy Cup 2021. Są to regaty match racingowe (pojedynki jeden na jeden) rozgrywane na poziomie Grade 5 w ramach Polish Match Tour - Sailing World Cup. Zawody odbędą się na Jeziorze Wdzydze w Borsku w województwie pomorskim.

Jest to już kolejny start w tych regatach. Załoga jedzie na nie z wielkimi nadziejami. Ostatnio w 2018 roku wygrała te rozgrywki awansując do Polish Match Tour - Sailing World Cup na poziomie Grade 3. Było to wielkie osiągnięcie, które dawało możliwość ścigania się z czołowymi żeglarzami Europy.

 Co prawda zeszłoroczna edycja Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej zakończyła się spadkiem do I Ligi Żeglarskiej, w której Klub z Podlasia miał walczyć o powrót do ekstraklasy. Nieoczekiwanie, na skutek wielkiego zainteresowania rozgrywkami doszło do zmian organizacyjnych w Polskiej Ligi Żeglarskiej. Skutkuje to powiększeniem ekstraklasy do 18 klubów i pozostaniem naszego klubu na najwyższym w Polsce szczeblu rozgrywek żeglarskich.

Będzie to już 7 sezon podlaskiego klubu w rozgrywkach najwyższej ligi żeglarskiej w kraju, co daje wraz Yacht Clubem Sopot tytuł najdłużej utrzymujących się klubów w ekstraklasie.

Szczegółowe zmiany przeprowadzone przez organizatora Polskiej Ligi Żeglarskiej obejmują powiększenie Ekstraklasy i I Ligi do 18 zespołów, zmianę bolidów oraz akwenów rozgrywek.

Od tego roku zawody rozgrywane będą na jachtach RS21 (waga - 650 kg wagi, dłuość - 6,34 m, zanurzenie – 1,33 m, powierzchnia grota - 16,2 m2, powierzchnia foka - 8,2 m2, powierzchnia żagla dodatkowego - genakera - 40m2, załoga – od 4 do 5 osób).

Rozgrywki odbywać się będą:

22-23 maja w Sopocie na akwenie Zatoki Gdańskiej
02-03 lipca w Gdyni na akwenie Zatoki Gdańskiej

14-15 sierpnia w Szczecinie na akwenie Jeziora Dąbie
02-03 października w Warszawie na akwenie Zalewu Zegrzyńskiego

W Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej „Dżygit Boatshop Sailing Team” powalczy z klubami z całej polski:

⦁ YKP Gdynia
⦁ Yacht Club Gdańsk
⦁ Giżycka Grupa Regatowa
⦁ KS Iskra AMW Gdynia
⦁ Sztorm Grupa Warszawa
⦁ Pogoń Szczecin
⦁ Olsztyński Klub Żeglarski
⦁ Legia Warszawa
⦁ Sport Vita Ski&Sail Gliwice
⦁ Puchar Polski Jachtów Kabinowych
⦁ JK Między Żaglami
⦁ KW Garland Gliwice
⦁ Albatros Wolin
⦁ Yacht Club Sopot
⦁ PG Racing Politechnika Gdańska
⦁ Odyssey Sailing Club
⦁ Jachtklub Stoczni Gdańskiej

Oprócz występów w Ekstraklasie Żeglarskiej „Dżygit BoatShop Sailing Team” ma zamiar aktywnie brać udział w Podlaskiej Lidze Żeglarskiej.

Taekwondo
Gruby Benek