• 1
  • 2
poniedziałek, 22 marzec 2021 15:00

Fotopułapka nagrała niesamowity moment – sam jeleń był zaskoczony! [WIDEO]

Napisała
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku

Jedna z fotopułapek uwieczniła niesamowity moment – sam jeleń, czyli główny bohater filmiku, był zaskoczony tym, co się wydarzyło. Koniecznie zobacz nagranie, które przedstawia bardzo trudną do uchwycenia w naturze scenkę.

Fotopułapka w Nadleśnictwie Głęboki Bród w Puszczy Augustowskiej nagrała moment, kiedy to samiec jelenia zrzuca ważącą prawie 3 kilogramy lewą tykę poroża. Zwierzę pozbyło się jej podczas spożywania posiłku. Mogłoby się wydawać, że dla byka czynność zrzucania poroża nie jest niczym nadzwyczajnym, jednak na filmiku widać, że jeleń poczuł się wyraźnie zdziwiony i zdezorientowany zaistninłą sytuacją. Po chwili odzyskał jednak spokój i wrócił do przerwanych czynności.

Zrzucanie poroża przez samce jeleni to naturalny proces, który zachodzi w związku ze zmianami, jakie mają miejsce w tkankach u podstawy tyk. W tkance kostnej pojawiają się tzw. jamy, które powiększając się stopniowo, powodują odłamanie się poroża. W miejscu po nim, na głowie zwierzęcia tworzy się rana, która jednak bardzo szybko zarasta, pokrywając się skórą oraz drobnymi włoskami, a następnie u jelenia zaczyna rosnąć nowe poroże. Z początku jest ono pokryte skórą, mocno unaczynione i bardzo wrażliwe na ból oraz wszelkie bodźce, ale po kilku miesiącach skóra zaczyna wysychać, a poroże kostnieć.

Poroże, które zostało zrzucone i pozostawione przez jelenia w runie leśnym, często staje się cenną pamiątką dla szczęśliwca, który odnajdzie je w leśnych ostępach.

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku

Media

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.