Ustawa o ochronie przyrody definiuje „pomniki przyrody” jako pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej o szczególnej wartości przyrodniczej, kulturowej, historycznej czy naukowej, które odznaczają się indywidualnymi cechami, np. okazałe rozmiary drzew, źródła, wodospady, jary, głazy narzutowe itp.
W Nadleśnictwie Augustów do pomników przyrody należą głównie drzewa i grupy drzew, w których przewagę stanowią sosny, dęby i modrzewie. Na terenie Augustowa obecnie znajdują się 33 pomniki przyrody. Kierownik Wydziału gospodarki komunalnej, rolnictwa i ochrony środowiska Urzędu Miejskiego, pan Sebastian Chudowolski, ma nadzieję, że 130-lenia lipa drobnolistna znajdująca się przy ulicy Ustronie stanie się 34 pomnikiem przyrody w Augustowie.
Poprosiliśmy pana kierownika o wypowiedź na temat procedury oznaczania obiektu jako pomnika przyrody.
„Ustawa o ochronie przyrody określa kryteria, według których dany obiekt może być zaliczony do pomników przyrody. W przypadku naszego augustowskiego drzewa, mamy do czynienia z lipą drobnolistną, która znajduje się przy ulicy Ustronie. Wniosek do burmistrza w tej sprawie wpłynął od mieszkańców miasta. Przeprowadziliśmy ekspertyzę dendrologiczną, co pozwoliło nam ustalić wiek drzewa na około 130 lat. W ustawie określony jest wymagany obwód drzewa, który musi wynosić nie mniej niż 300 cm na 130 centymetrze wysokości pnia. Nasza lipa w obwodzie ma 317 cm, a jej wysokość to 16 metrów, zatem z powodzeniem spełnia kryteria zaliczenia jej w poczet pomników przyrody. 25 marca, na najbliższej sesji, rada gminy, mam nadzieję, podejmie uchwałę ustanawiającą lipę jako pomnik przyrody” – informuje pan Sebastian Chudowolski.
Zapytaliśmy naszego rozmówcy również o to, w jaki sposób oznakowany będzie obiekt i jak będzie pielęgnowany, gdy uzyska już status pomnika przyrody.
„Urząd Miasta wygrodzi drzewo, postawi płotek oraz umieści tabliczkę informacyjną, że lipa jest pomnikiem przyrody, a więc objęta jest najwyższą formą ochrony prawnej drzewa. W otoczeniu obiektu znajdą się tablice zakazujące m.in. uszkadzania, wprowadzania zmian w sposobie użytkowania ziemi w obrębie drzewa, zakaz ingerowania w siedliska zwierząt, zakaz zamieszczania reklam, itp. My, jako urząd, będziemy zwracali uwagę na odpowiednią pielęgnację lipy i utrzymywanie jej w jak najlepszej kondycji. Systematycznie robimy również okresowe przeglądy, oceny dendrologiczne naszych pomników przyrody, badamy w jakim są stanie. Właśnie w tym roku dokonamy takiej oceny” – informuje pan kierownik.
Czy za wandalizm, za niszczenie pomników przyrody, ustawa przewiduje jakieś surowe kary?
„Kary, jakie stosuje się w tej kwestii, są takie same, jakie stosuje się w stosunku do osób, które w sposób agresywny traktują środowisko naturalne, które je niszczą. Ministerstwo Środowiska pracuje nad nowelizacją ustawy o ochronie przyrody, w tym o ściganiu i karaniu osób dopuszczających się niszczenia pomników przyrody” – tłumaczy pan Chudowolski.
Tymczasem na zdjęciu prezentujemy jeden z 33 obecnych w mieście pomników przyrody, jakim jest drzewo rosnące przy ulicy Prądzyńskiego. Czy wiekowa augustowska lipa, która również znajduje się w tamtej okolicy, otrzyma stosowną ochronę? O tym dowiemy się w najbliższy czwartek, 25 marca.