• 1
  • 2
wtorek, 23 marzec 2021 18:00

Niezwykłe spotkanie [ZDJĘCIA]

Napisane przez KW
pixabay.com pixabay.com

W ostatnią niedzielę 21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Lasów i to właśnie tego dnia Strażnicy Leśni z Nadleśnictwa Szczebra mieli niezwykłą okazję by spotkać Rysia.

Podczas pełnionej służby strażnicy zobaczyli zwierzę znajdujące się w pobliżu drogi leśnej, które ku ich zaskoczeniu, wcale nie zamierzało uciekać. Co więcej po odejściu kilka kroków w kierunku lasu ryś położył się i obserwował z zaciekawieniem owych strażników, pozując tym samym do kilku pamiątkowych zdjęć. Znajdował się w tedy około 15-20 metrów od obserwujących go leśników. Po kilku chwilach Ryś wyszedł niespiesznie na pobliskie rozwidlenie drogi leśnej i oddalił się jedną z nich w swoim kierunku, strażnicy natomiast dbając o spokój zwierzęcia udali się w przeciwną stronę.

W dniu Święta Lasów otrzymaliśmy wspaniały prezent w postaci możliwości obserwacji tego niezwykłego kota.  Ryś nie był zaniepokojony naszą obecnością i pozwolił nam sobie towarzyszyć przez 2-3 minuty, co jest niezwykłym doświadczeniem – komentuje Łukasz Sewastynowicz Komendant Posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Szczebra.

Ryś euroazjatycki (Lynx lynx) jest jednym z dwóch dziko żyjących gatunków kotów w Polsce. Ryś zaraz po Niedźwiedziu i Wilku jest największym drapieżnikiem Polskiej Fauny. Samce prowadzą samotny tryb życia zajmując terytorium nawet do 300-350 km2, natomiast samice wychowują młode (od 1 do czasem nawet 4 osobników) i zajmują mniejszy teren około 100 km2. Młode zostają przy matce nawet do roku. Polują głównie na sarny oraz młode jelenie, jednak nie pogardzą również ptakami i mniejszymi ssakami. Prowadzą głównie nocny tryb życia i zażywają dużo snu (jak na kota przystało).  Rysie preferują lasy, w których znaleźć mogą leżące drzewa oraz wysoką warstwę runa i podszytu, które mogą służyć za kryjówki i schronienie.

W Polsce liczebność rysia szacowana jest na około 200 osobników. Występują w północno-wschodniej części Polski oraz na południu kraju. Sporadycznie pojedyncze osobniki widywane są w centrum i na zachodzie, jednak rozród po zachodniej stronie Wisły odnotowano jedynie w pobliżu Kampinoskiego Parku Narodowego.

Ryś w Polsce jest gatunkiem ściśle chronionym wymienionym m.in. w „Polskiej czerwonej Księdze Zwierząt”. Jego liczebność i skryty tryb życia sprawiają, że spotkanie go w lesie nie jest łatwe i należy do rzadkości. Należy pamiętać by w trakcie takiego spotkania nie zakłócać jego spokoju i nie podążać za nim.

Opracowanie: Kacper Wysocki

Fotografie w galerii: Nadleśnictwo Szczebra

Źródło: Nadleśnictwo Szczebra

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.