• 1
  • 2
środa, 24 marzec 2021 15:05

Podlaska noc 2.0 – zobacz zorze polarne, obłoki srebrzyste i komety na podlaskim niebie [WIDEO]

Napisała
YouTube Go-Podlasie YouTube Go-Podlasie

Podlaska noc 2.0 to film, na którym można zobaczyć bardzo rzadko występujące zjawiska – zorze polarne, obłoki srebrzyste czy komety długookresowe. I to wszystko na podlaskim niebie! Obejrzyj koniecznie!

Zorze polarne

Zorza polarna jest zjawiskiem świetlnym, które obserwuje się w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety, które ma silne pole magnetyczne o charakterze dwubiegunowym. Na Ziemi zorze występują na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi. Zorza powstaje w związku z przepływem prądu w jonosferze na wysokości około 100 km ponad powierzchnią Ziemi, w obszarze przenikania pasów radiacyjnych i górnej atmosfery ziemskiej. Zjawisko to jest widywane częściej przed lokalną północą niż nad ranem. To, jaką zorza przybierze barwę, uzależnione jest od rodzaju gazu oraz od wysokości, na jakiej występuje zjawisko. Stwierdzono emisje w zakresie barwy niebieskiej, zielonej, żółtej i czerwonej, a bardzo często białe. Na czerwono i na zielono świeci tlen, azot świeci w kolorach purpury i bordo, zaś zderzenie cząstek z mieszaniną azotu i tlenu daje barwę żółtą. Lżejsze gazy – wodór i hel – świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej.

Obłoki srebrzyste

Obłoki srebrzyste to polarne chmury mezosferyczne, które są rzadko obserwowanymi chmurami widzianymi w półzmroku przy zmierzchu lub świcie, kiedy słońce jest 6-16 stopni poniżej horyzontu. Najczęściej obserwuje się je w pasie pomiędzy 50° i 70° (północnej i południowej szerokości geograficznej). Obłoki srebrzyste są najwyższymi chmurami, które można zaobserwować z Ziemi, a znajdują się w mezosferze, około 75–85 km ponad powierzchnią ziemi. Obłoki srebrzyste najczęściej zobaczyć można późną wiosną i latem.

Komety długookresowe

Kometa długookresowa to taka, która obiega Słońce w czasie dłuższym niż 200 lat. Orbity tych komet są często mocno nachylone do ekliptyki, co świadczy o tym, że pochodzą one z Obłoku Oorta. Do szczególnie jasnych komet długookresowych należały kometa Hyakutake (widoczna w 1996 roku) i kometa Hale’a-Boppa (widoczna w roku 1997).

Film Podlaska noc 2.0 to projekt, który realizowano przez ostatnie 5 lat. Do jego nakręcenia wykorzystano modyfikowany aparat, który oprócz uwiecznienia zórz polarnych, obłoków srebrzystych oraz komet długookresowych, pozwolił również na uwiecznienie szczegółów mgławic w paśmie H-alfa, których nie widać „nieuzbrojonym” okiem. Wszystkie ujęcia widoczne na nagraniu zostały wykonane w technice poklatkowej i wszystkie zostały nakręcone na Podlasiu. Film został zrealizowany ze środków Stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego.

Źródło: YouTube Go-Podlasie / wikipedia.org

Media

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek