• 1
  • 2
poniedziałek, 29 marzec 2021 15:32

Sezon na kleszcze rozpoczęty!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Kleszcze to pasożyty, które czają się w leśnych zaroślach, aby w sprzyjającym momencie zaatakować swojego żywiciela. Spotkać je można również na terenie miejskich aglomeracji, więc z takim niechcianym gościem możemy wrócić do domu nawet ze zwykłego spaceru po parku. Sezon na kleszcze już się rozpoczął. Sprawdź, jak uchronić się przed atakiem tego maleńkiego pajęczaka oraz co zrobić, gdy już znajdziemy go na swoim ciele.

Ugryzienie kleszcza nie boli, a jego obecności na ciele kompletnie nie odczuwamy. Jednak atak tego pasożyta jest bardzo niebezpieczny, ponieważ prowadzić może do powstawania różnych groźnych chorób – boreliozy, babeszjozy czy kleszczowego zapalenia mózgu. Dlatego tak ważna jest ochrona przeciwko kleszczom.

Najczęściej te pajęczaki spotyka się w lasach, na ich obrzeżach oraz w parkach, a na swojego żywiciela czekają w trawie, różnego rodzaju zaroślach czy krzewach. Ze względu na coraz cieplejsze zimy aktywność kleszczy pojawia się szybciej niż zwykle – potrafią obudzić się już z początkiem marca i od razu wyruszyć na łowy. Sprawdź, co możesz zrobić, aby uchronić się przed atakiem tego niebezpiecznego pasożyta.

Odpowiedni ubiór

Podstawową ochroną przed kleszczami jest zakładanie odpowiedniego ubrania. Długie spodnie włożone w skarpetki, bluza z długim rękawem i kapturem powinny skutecznie uchronić nas przed atakiem tego

Preparaty odstraszające

Repelenty, czyli preparaty odstraszające kleszcze, to dobry sposób na zapobieganie atakowi tych pasożytów. Kupimy je bez problemu w aptekach czy drogeriach.

Ultradźwiękowy odstraszacz kleszczy

Takie urządzenie, emitując ultradźwięki o zmiennej częstotliwości, negatywnie wpływa na receptory kleszcza, skutecznie go odstraszając. Jest to już jednak wydatek, który może nas kosztować kilkadziesiąt złotych.

Olejki eteryczne

Choć repelenty dość skutecznie potrafią odegnać od nas kleszcza, to jednak posiadają swoim składzie związek chemiczny DEET, który może powodować podrażnienia skóry, zawroty głowy, nudności, wymioty, złe samopoczucie, a nawet problemy z oddychaniem. Tego rodzaju preparaty nie są więc polecane osobom bardziej wrażliwym oraz dzieciom. Warto w takim przypadku sięgnąć po naturalny sposób na kleszcze, czyli olejki eteryczne. Najlepiej sprawdzi się olejek goździkowy, lawendowy, eukaliptusowy, tymiankowy czy różany.

Stosuj zioła

Czy wiesz, że kleszcze nie znoszą zapachu niektórych ziół? Napar z czystka kreteńskiego, wrotycza pospolitego, kocimiętki czy tataraku idealnie sprawdzi się w walce z tymi pasożytami. Naparem z tych ziół można spryskać ubrania, albo mieć je ze sobą w suszonej postaci, zamknięte w płóciennych torebkach.

Słońce orężem w walce z kleszczami

Kleszcze nie lubią słońca oraz suchych i otwartych przestrzeni. W takich dobrze nasłonecznionych miejscach istnieją małe szanse na ukąszenie tego pajęczaka.

Zaszczep się

Kleszcze przenoszą niebezpieczną chorobę, jaką jest kleszczowe zapalenie mózgu. Zaszczepienie się jest w stanie skutecznie nas przed nią ochronić. Przyjęcie szczepionki zaleca się przede wszystkim osobom często przebywającym w lesie – turystom, harcerzom, pracownikom leśnym, wojskowym na poligonach.

Sprawdzaj swoje ciało

Od razu po powrocie z lasu czy parku sprawdzaj całe swoje ciało. Szczególną uwagę zwróć na miejsca najbardziej lubiane przez kleszcze – linię włosów, strefę za uszami, szyję, pachwiny, okolice pępka, pachy, zgięcia kolan oraz okolice ścięgna Achillesa.

Gdy okaże się, że padłeś ofiarą tego pasożyta, zadbaj o prawidłowe jego usunięcie. W tym celu przygotuj pęsetę oraz wodę utlenioną. Możesz również zakupić w aptece specjalne „kleszczołapki”. Pamiętaj, aby nie wykręcać kleszcza! Trzeba go chwycić przy samej skórze i zdecydowanym ruchem pociągnąć. Gdy pasożyt został już usunięty, zdezynfekuj dokładnie miejsce ukąszenia. Jeśli w tej okolicy pojawi się rumień, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.