• 1
  • 2
wtorek, 30 marzec 2021 14:32

Mandat za nienoszenie maseczki zgodny z prawem. Można dostać nawet 500 zł kary!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Jeszcze do niedawna za brak maseczki policja wystawiała mandaty, które w rzeczywistości nie były zgodne z obowiązującym prawem. W związku z tym wielu ludziom udawało się unikać konieczności uiszczania kary. W tej chwili trzeba mieć się na baczności, ponieważ przepisy uległy zmianie. Mandat za nienoszenie maseczki został zalegalizowany.

Epidemia koronawirusa wymusza na obywatelach naszego kraju noszenie maseczek, jednak nie wszyscy stosują się do tego wymogu. Takie osoby od teraz będą mogły legalnie zostać ukarane mandatem za niezasłanianie ust i nosa, a grzywna może wynieść nawet 500 zł. Wszystko dzięki nowelizacji ustawy. Fakt ten został potwierdzony przez RPO oraz Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA.

Wadliwa podstawa prawna w grudniu 2020 roku została uregulowana i w tej chwili podstawą prawną obowiązku noszenia maseczek jest rozporządzenie Rady Ministrów z 19 marca 2021 roku, które wydano na podstawie delegacji ustawowej.

Funkcjonariusze policji mogą więc bezwzględnie egzekwować obowiązek noszenia maseczek i tych, którzy ich nie posiadają, karać mandatami. W najgorszym przypadku będzie trzeba zapłacić 500 zł. Przy odrobinie szczęścia policjant może zastosować jedynie pouczenie.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek