• 1
  • 2
wtorek, 30 marzec 2021 16:00

Spray do nosa ochroni nas przed Covid-19?

Napisała
Ludzie zdjęcie utworzone przez 8photo - pl.freepik.com Ludzie zdjęcie utworzone przez 8photo - pl.freepik.com

Obecnie najskuteczniejszą ochroną przeciw Covid-19 są szczepionki. Naukowcy rozpoczęli jednak prace nad zupełnie nowym specyfikiem, który w przyszłości z powodzeniem mógłby zastąpić podanie preparatu za pomocą strzykawki i igły. Czy spray do nosa zapewni nam odporność?

Szczepionka przeciwko Covid-19 w postaci sprayu do nosa to najnowszy pomysł naukowców pracujących w firmie Meissa Vaccines. Badacze poinformowali, że rozpoczęli już pierwszą fazę badań klinicznych tego specyfiku, który ma być oparty na mechanizmie wektorowym, a podawać się go będzie bezpośrednio do nosa.

Czy szczepionka w sprayu będzie skuteczna i ochroni nas przed zachorowaniem czy ciężkim przebiegiem choroby oraz czy będzie w stanie wpłynąć na zahamowanie transmisji SARS-CoV-2? Wielu lekarzy i naukowców twierdzi, że może być to przełom w walce z koronawirusem.

Z koncepcją Meissa Vaccines najwyraźniej zgadza się firma AstraZeneca, która również postanowiła opracować innowacyjny preparat przeciwko Covid-19. W tym przypadku miałby to być również spray do nosa albo tabletka.

Gruby Benek
Taekwondo