• 1
  • 2
środa, 31 marzec 2021 15:51

Koniec walki o Szkołę Podstawową w Jabłońskich

Napisała

Walka o „być albo nie być” Szkoły Podstawowej w Jabłońskich zakończona. Nie pomogły starania rodziców, nauczycieli i dyrektora szkoły. Wiele przebytych rozmów w różnych gremiach, przedstawianie argumentów za pozostawieniem szkoły oraz emocjonalne przywiązanie uczniów do tej małej ojczyzny nie przekonały władz. Decyzją Rady Gminy z 29 marca 2021 roku, 1 września nie zadzwoni już dzwonek na lekcje w szkole w Jabłońskich, placówka zostaje bowiem zamknięta. Pozostaną wspomnienia radości z sukcesów, goryczy porażek, wspólnej pracy i zabawy.

Skontaktowaliśmy się z wójtem, panem Zbigniewem Buksińskim, w celu uzyskania informacji na temat losów szkoły.

„Przyznam, że decyzja o likwidacji szkoły w Jabłońskich nie jest jakimś powodem do zadowolenia. Nie cieszymy się z faktu, że szkoły nie będzie, jednak względy ekonomiczne są nieubłagane. Jeżeli w całej szkole, w klasach I-VIII, ma się uczyć 25 uczniów przy kadrze pedagogicznej 14 nauczycieli, to w żadnym wypadku nie jest to ekonomiczne. Oczywiście doskonale rozumiem rodziców, którym żal jest tego miejsca, w którym ich dzieci spędzały czas nauki i zabawy, rozumiem rozgoryczenie uczniów, jednak duże koszty utrzymania placówki w takiej sytuacji jest niemożliwe. Dlatego, po wcześniejszym uzyskaniu zgody Kuratorium Oświaty, Rada Gminy 29 marca podjęła uchwałę o likwidacji szkoły w Jabłońskich. Dziś wysyłamy tę uchwałę do wojewody, aby sprawdził ją pod względem merytorycznym i zaakceptował. Jeżeli w ciągu miesiąca wojewoda nie wniesie zastrzeżeń, uchwała wejdzie w życie” – poinformował nasz rozmówca.

Co będzie z uczniami i nauczycielami? Jakie będą ich dalsze losy?

„Wszystkim nauczycielom zapewnimy pracę. Do której szkoły będą uczęszczać uczniowie, zależy od rodziców. My dzieciom zapewniamy miejsce w Szkole Podstawowej w Janówce. To raptem 4 km dalej niż do Jabłońskich i 10 minut dłużej jazdy autobusem. Zmienimy obwody szkół, a więc dzieci z Topiłówki i Jabłońskich będą uczyć się w  Janówce” – mówi pan wójt.

Co stanie się z budynkiem? Jakie są plany co do jego zagospodarowania?

„Teraz jest bardzo trudny czas na wszelkie decyzje, ale wierzę, że wspólnie z mieszkańcami coś w tej sprawie postanowimy. Dwa mieszkania na terenie szkoły, które są zajmowane przez lokatorów, pozostają w dalszym użytkowaniu” – informuje nasz rozmówca.

Chociaż Szkoła Podstawowa w Jabłońskich przestanie istnieć, to jednak wszyscy jej użytkownicy znajdą nowe miejsca, w których będą mogli dalej pracować, uczyć się i nawiązywać nowe znajomości oraz przyjaźnie.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek