• 1
  • 2
wtorek, 06 kwiecień 2021 13:49

Szczepienia w aptekach? Już wkrótce!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Jakiś czas temu słyszało się o tym, że farmaceuci będą mogli aplikować szczepionki przeciw Covid-19. Wielu pracowników aptek wypowiadało się, że nie jest to zbyt trafiony pomysł. Brak kompetencji oraz brak miejsca na wykonywanie tego typu zabiegów – to były główne przyczyny przemawiające za tym, aby nie wprowadzać takiego rozwiązania. Okazuje się jednak, że już niedługo zaszczepić się będzie można również w aptece.

1 kwietnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, dzięki której szczepienia w aptekach będą mogły dojść do skutku. Kilka tysięcy farmaceutów rozpoczęło już szkolenia w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Takie szkolenia są potrzebne do tego, żeby móc wykonywać tego typu zabiegi. Ma to znacznie przyspieszyć proces wyszczepiania społeczeństwa.

Do tej pory szczepienia mogły być wykonywane jedynie przez lekarzy. Okazało się jednak, że bez pomocy farmaceutów oraz pozostałych grup nie uda się zaszczepić populacji tak szybko, jak należałoby to zrobić. Dlatego właśnie postanowiono rozszerzyć grupę zawodową, która będzie w stanie szczepić ludzi. Mają to być m.in. farmaceuci, dentyści, pielęgniarki, położne czy ratownicy medyczni. Szczegółowa lista zawodów ma być opublikowana w rozporządzeniu ministra zdrowia.

Na jakiej podstawie przedstawiciele powyższych zawodów będą mogli wykonywać szczepienia? Otóż przejść mają dwuetapowe szkolenie, które kończyć się będzie egzaminem.

Zmiany w Narodowym Programie Szczepień zakładają także, że szczepienia będą również odbywać się w aptekach. Jak twierdzą przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników Farmacji, duża część aptek i farmaceutów w Polsce jest przygotowana do procesu szczepień. Bardzo duża ich część posiada już specjalnie przygotowane pokoje konsultacji.

Obecnie 1,5 tysiąca farmaceutów jest już po części teoretycznej szkolenia i oczekuje na część praktyczną. Po tym etapie uzyskają oni certyfikaty do tego, żeby wesprzeć ośrodki, w których szczepi się na Covid-19. Jak twierdzą przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników Farmacji, zaszczepienie nie jest czymś bardzo skomplikowanym, a ryzyko wystąpienia np. wstrząsu anafilaktycznego czy działań niepożądanych jest dosyć niskie.

Co jednak z obawami pracowników aptek, które wcześniej wyrażali w sprawie podawania szczepionek? Ponoć przeprowadzone trzy projekty badawcze dawno wykazały, że farmaceuci, zwłaszcza ci, którzy zostali przeszkoleni, są gotowi do szczepień, a trening spowoduje, że przełamią swoje obiekcje.

Dzięki podpisanej przez prezydenta ustawie podawanie szczepionek w aptekach będzie możliwe już w II kwartale. Włączenie farmaceutów i aptek do NPS ma zwiększyć przepustowość szczepień w obliczu zakupienia przez Polskę dodatkowej puli szczepionek Pfizera, która miała dotrzeć jesienią.

Źródło: newseria.pl

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot