• 1
  • 2
wtorek, 06 kwiecień 2021 16:08

Jak się zarabia w województwie podlaskim

Napisała

Pracownicy banków, księgowi, przedstawiciele handlowi, sprzedawcy czy pracownicy fizyczni? Kierownicy, dyrektorzy czy specjaliści? Kobiety czy mężczyźni? Kto w województwie podlaskim zarabia najwięcej? Na którym miejscu w rankingu miast znajduje się Augustów?

Dane są nieubłagane – województwo podlaskie nie jest niestety miejscem, w którym zarobki są najwyższe w skali całego kraju. Według badania przeprowadzonego przez portal pracuj.pl przeciętne wynagrodzenie w województwie podlaskim w 2018 roku wynosiło 3 900 złotych brutto miesięcznie. W regionie są jednak miejscowości, których mieszkańcy nie mają powodów do narzekania. W których podlaskich miastach zarabia się najwięcej?

Białystok czy Augustów? Przeciętne wynagrodzenie w podlaskich miastach

Z badania wynika, że najlepiej zarabiają mieszkańcy Białegostoku. W tym mieście przeciętna płaca w 2018 roku wynosiła bowiem 4 200 złotych. Na drugim miejscu był Bielsk Podlaski z zarobkami 4 150 złotych. Kolejne w rankingu były Suwałki. Tam statystyczny pracownik otrzymywał 3 950 złotych miesięcznie. Następni w kolejce najlepiej zarabiających byli łomżanie z pensją 3 750 złotych i zambrowianie z wynagrodzeniem 3 650 złotych. Szóste miejsce zajął Augustów, gdzie przeciętna pensja osiągała 3 600 złotych.

Kierownik budowy czy sprzedawca, czyli podział na stanowiska

Kim opłaca się być w województwie podlaskim? Jaki zawód jest najbardziej opłacalny? Na jakim stanowisku wynagrodzenie wyniesie najwięcej? Na te pytania również odpowiedziało badanie przeprowadzone przez pracuj.pl. Okazało się, że najwięcej zarabiał kierownik budowy – 8 500 złotych miesięcznie. Za nim uplasował się przedstawiciel handlowy z pensją 5 400 złotych, kolejny był inżynier budowy zarabiający 5 200 złotych oraz magazynier, który otrzymywał 3 100 złotych. Najgorzej zarabiającym okazał się sprzedawca. Otrzymywał on bowiem jedynie 2 900 złotych na miesiąc.

Czy opłaca się mieć specjalizację?

Ile w województwie podlaskim w 2018 roku zarabiali specjaliści? Jaka specjalizacja cieszyła się największym wynagrodzeniem, a pracownicy jakiej otrzymywali najmniejsze stawki? Na szczycie listy płac byli specjaliści od programowania, którzy otrzymywali aż 7 000 złotych. Opłacało się również pracować w bankowości korporacyjnej. Tam pracownik zarabiał 6 500 złotych miesięcznie. Finanse i ekonomia to również dobry wybór, jeśli chodziło o wybór specjalizacji. W tej grupie najbardziej dochodowym okazał się być kontroling – 6 500 złotych.

Wybór których specjalizacji nie był zaś trafnym posunięciem? Najgorzej zarabiali specjaliści sprzedaży i obsługi klienta (branża odzież, dodatki, biżuteria) – 3 000 złotych, hotelarstwa – 3 000 złotych oraz pracownicy fizyczni, a dokładniej pracownicy ochrony – 2 500 złotych.

Poziom stanowiska, staż pracy czy wykształcenie? Co ma wpływ na wysokość zarobków?

Badanie pokazało, że wysokość zarobków zależy również od poziomu zajmowanego stanowiska, stażu pracy oraz wykształcenia.

Pensja dyrektorska wynosiła 16 000 złotych, osoby na stanowisku kierownika 8 000 złotych, zaś specjalista był w stanie zarobić jedynie 3 700 złotych.

Bardzo istotnym był również staż pracy, czyli doświadczenie pracownika. Według przyjętych w badaniu kryteriów okazało się, że niezależnie od poziomu zajmowanego stanowiska (kierownik / specjalista) staż pracy zawsze brał górę i bardziej doświadczeni pracownicy (powyżej 3 lat) zarabiali więcej niż ci, którzy niedawno zaczęli wykonywać zawód (poniżej 3 lat).

Bardzo istotny wpływ na wysokość zarobków miało również wykształcenie. W badaniu wzięto pod uwagę kierownika z wyższym oraz bez wyższego wykształcenia oraz specjalistę z wyższym oraz bez wyższego wykształcenia. W obu przypadkach okazało się, że posiadanie wyższego wykształcenia jest równoznaczne z osiąganiem wyższych dochodów.

Kobiety czy mężczyźni – kto zarabia lepiej?

Badanie wykonane w 2018 roku przez portal pracuj.pl pokazało, że w województwie podlaskim zarobki kobiet wynosiły przeciętnie 3 400 złotych. Była to kwota o 900 złotych niższa od tej, którą otrzymywali mężczyźni. Porównane były pensje na różnych poziomach stanowiska – dyrektor, kierownik oraz specjalista. W każdym przypadku okazało się, że panie mają mniejsze wynagrodzenia niż panowie.

Duża firma czy mała? Gdzie lepiej zarobisz?

Porównano również wysokość zarobków w małych oraz dużych firmach w województwie podlaskim. Niezależnie od zajmowanego stanowiska (kierownik / specjalista) zawsze bardziej opłacalna była praca w większym przedsiębiorstwie (powyżej 50 osób) niż w mniejszym (do 50 osób). Większa firma oznaczała większe pieniądze.

Źródło: wszystkie dane pochodzą z analizy 350 000 ankiet wypełnionych na portalu zarobki.pracuj.pl

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot