• 1
  • 2
czwartek, 08 kwiecień 2021 15:38

Prawo jazdy 2021 – te osoby na pewno go nie dostaną. Sprawdź, czy jesteś jedną z nich

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Posiadanie prawa jazdy to w dzisiejszych czasach norma. Jest to spore udogodnienie, kiedy możemy dostać się do pracy własnym autem w komfortowych warunkach, omijając ścisk w miejskich autobusach, czy kiedy w nagłej sytuacji możemy szybko dostać się w pożądane miejsce. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że są osoby, które nie mają po co się trudzić, próbując uzyskać „prawko”. Nigdy go bowiem nie otrzymają. Zobacz dlaczego i czy zaliczasz się do tej grupy.

Wymarzone prawo jazdy może okazać się niedoścignionym marzeniem. Jeśli spełniasz któreś z poniższych przeciwskazań, to jest prawie pewne, że nie otrzymasz pożądanego dokumentu.

Prawo jazdy 2021 – najpierw opinia lekarza

Aby uzyskać pozwolenie na ubieganie się o „prawko” na początek musimy uzyskać pozytywną opinię lekarza. Jest jednak szereg przeciwskazań, które skutecznie pozbawią nas możliwości prowadzenia samochodu. Zależą one również od tego, pojazdem z której grupy chcielibyśmy móc się poruszać. Określa to dyrektywa 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego, która klasyfikuje kierowców na dwie grupy:

- grupa 1 – kierowcy pojazdów kategorii A, A1, A2, AM, B, B1, BE
- grupa 2 – kierowcy pojazdów kategorii C, CE, C1, C1E, D, D1, DE, D1E.

Cierpisz na to schorzenie? Nie dostaniesz „prawka”

W jakim przypadku lekarz może nie wystawić pozytywnej opinii chcącemu ubiegać się o prawo jazdy i jednoznacznie pozbawi go złudzeń w sprawie uzyskania dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdem mechanicznym? Jakie schorzenia mają wpływ na zdolność do reakcji i umiejętnej oceny sytuacji na drodze, tym samym dyskwalifikując do wyrobienia prawa jazdy? Które choroby przekreślą Twoje szanse na zdobycie wymarzonego „prawka”?

Choroby wzroku to bardzo ważne kryterium. Lekarz będzie wnikliwie badał nasze oczy i jeśli wykryje wadę, wtedy zadecyduje, czy jest ona na tyle poważna, że skreśla nas z listy potencjalnych przyszłych kierowców. Pamiętajmy jednak, że fakt noszenia okularów czy soczewek nie oznacza automatycznej dyskwalifikacji. Kryteria okulistyczne są również inne dla poszczególnych grup.

Choroby słuchu są przeciwskazaniem do prowadzenia pojazdów. Jednak te osoby, które cierpią na częściowy lub całkowity zanik słuchu, są zdolne do prowadzenia pojazdów mechanicznych, ale pod warunkiem, że posiadają uprawnienia w kategorii 1. Jeśli chcą ubiegać się o prawo jazdy w kategorii 2 mają do spełnienia następujący warunek – wymaga się od nich reagowania na minimum słyszalnego szeptu w uchu lepiej słyszącym. Nawet przy założonym aparacie słuchowym.

Choroby narządu równowagi – jeśli źle przejdziemy próby statyczno-dynamiczne oraz badanie lekarskie pod tym kątem, to możemy się pożegnać z prawem jazdy. Sprawność równowagi jest bardzo ważna, ponieważ jeśli coś jest w tym aspekcie nie tak, to podczas jazdy możemy narażać innych uczestników ruchu drogowego.

Choroby neurologiczne typu padaczka czy zaburzenia świadomości dyskwalifikują nas na wstępie. Jeśli zostaliśmy z takiego schorzenia pomyślnie wyleczeni, musimy przedstawić zaświadczenie lekarskie oraz pozostałe niezbędne dokumenty potwierdzające minimum dwuletni okres bez ataku padaczki.

Choroby psychiczne również przekreślają nasze szanse na uzyskanie „prawka”. Nieważne, czy jest to choroba wrodzona czy nabyta. Mogą to być m.in. zaburzenia osobowości, zaburzenia zachowania wynikające z wieku czy wszelkie działania wpływające na złą ocenę sytuacji.

Choroby sercowo-naczyniowe to też przeciwskazanie do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Ryzyko niewydolności układu sercowo-naczyniowego bądź oddechowego, które wiąże się np. z arytmią, wszczepionym stymulatorem serca, problemami z ciśnieniem krwi czy niedokrwieniem serca powodują, że nie otrzymamy pozytywnej opinii lekarza.

Cukrzyca nie jest powodem, który uniemożliwiałby nam kierowanie autem. Jeśli jednak cierpimy na tę chorobę, musimy pozytywnie przejść wszystkie niezbędne badania oraz na bieżąco kontrolować swój stan zdrowia.

Choroby nerek – całkowitym przeciwskazaniem do prowadzenia samochodu jest w tym przypadku ostra niewydolność nerek. Jeśli na nią cierpimy, nigdy nie będziemy mieli prawa jazdy. Jeśli zaś naszym problemem jest przewlekła niewydolność nerek, to liczy się tu stopień choroby, a także opinia lekarza.

Nadużywanie leków, a mówiąc dokładniej, uzależnienie od wszelkiego rodzaju leków psychotropowych lub nadużywanie tego typu środków, przekreśla nasze szanse na uzyskanie dokumentu uprawniającego do prowadzenia auta. Chodzi tu przede wszystkim o leki, które mogą wywierać wpływ na umiejętności wymagane podczas kierowania pojazdami.

Choroba alkoholowa, czyli uzależnienie od alkoholu, uniemożliwia prowadzenie samochodu, jak też innych pojazdów mechanicznych. Jeśli jednak posiadamy zaświadczenie, które traktuje o co najmniej 12-miesięcznej absencji, możemy ubiegać się o „prawko”.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.