• 1
  • 2
piątek, 09 kwiecień 2021 17:47

Czy odpowiedzialny samorząd województwa jest kluczem do sukcesu rozwoju naszego regionu?

Napisane przez RED

Rozmowa z Radnym województwa podlaskiego Pawłem Wnukowskim, Przewodniczącym Komisji Rozwoju, Gospodarki, Infrastruktury i Promocji.

Na ostatniej sesji sejmiku województwa jako radni przekazaliście spore środki finansowe gminom i powiatom z naszego województwa. Dlaczego postanowiliście wspierać jednostki samorządowe niższego szczebla?

Jako samorząd najwyższego szczebla chcemy zacząć brać większą odpowiedzialność, również za te mniejsze jednostki samorządowe, które starają się rozwijać, ale często na niektóre zadania, które chcą zrealizować, po prostu brakuje im odpowiednich środków. Od czasu przejęcia władzy w naszym województwie przez zjednoczoną prawicę wiele się zmieniło w naszym regionie, a szczególnie bardzo wiele zmian nastąpiło w podziale środków jakimi dysponuje Urząd Marszałkowski, bo w końcu dostrzeżono, że nasze województwo to nie tylko Białystok i okolice. Dzięki odpowiedzialnemu rządzeniu i zabieganiu o większe środki zewnętrzne przez zarząd województwa podlaskiego, na czele z Marszałkiem Arturem Kosickim i wszystkimi radnymi, więcej pieniędzy zostaje przekazywanych na straże pożarne, zabytki czy kluby sportowe, które wcześniej były symboliczne, ale udało się w tym budżecie również, mimo pandemii koronawirusa, stworzyć fundusz wspierający właśnie gminy i powiaty.

Taki fundusz wspierający powiaty i gminy to bardzo dobra inicjatywa. Skąd wziął się pomysł na jego stworzenie?

Widząc stworzony Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych przez Rząd Mateusza Morawieckiego, który bardzo dobrze spełnia swoją rolę bardzo mocno pomagając gminom i powiatom, postanowiliśmy utworzyć podobny odpowiednik w ramach możliwości naszego budżetu. Dlatego powstał taki program o wartości 13 mln zł. Są to pieniądze skierowane do samorządów, które potrzebują środków na swoje kluczowe inwestycje. Chcę tutaj zaznaczyć, że ta pomoc odbywa się bez uszczerbku na prowadzonych inwestycjach przez samorząd województwa podlaskiego.

Na ostatniej sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego przekazaliście kwotę 1 700 000 zł dla powiatu augustowskiego. Z czego wynika tak duże wsparcie?

Przekazaliśmy takie wsparcie z myślą o inwestycjach, które mają zostać za te pieniądze wykonane. Chodzi tutaj o remont dróg powiatowych na terenie gminy Nowinka. Ze względu na trudną sytuację finansową tej gminy, chcieliśmy aby te środki stanowiły wkład gminy do budowy dróg powiatowych i według mnie tak powinno być odbierane to wsparcie. Nie można pozwolić, aby żadna z gmin została z tyłu. Każda jednostka samorządowa musi się rozwijać dla dobra mieszkających w niej ludzi.  

Czy taka forma wsparcia będzie kontynuowana w następnych latach?

Tak, chcemy kontynuować ten program pomocowy, jeżeli tylko będzie taka możliwość, a nawet może i zwiększyć środki, bo potrzeb jest bardzo dużo, a środki niestety są ograniczone. Chcę tutaj zaznaczyć, że o taką formę pomocy dana jednostka samorządowa może ubiegać się tylko raz w kadencji, tak abyśmy mogli pomóc jak największej ilości jednostek samorządowych w naszym regionie.

Czy według Pana jednostki samorządowe szczebla powiatowego również powinny stworzyć podobny fundusz?

Oczywiście, że tak. To byłby bardzo dobry pomysł. Rozmawiałem już z kilkoma starostami z naszego regionu i planują w następnym roku stworzyć taki fundusz. W końcu jeżeli samorząd województwa część swoich środków jest w stanie przekazać na inwestycje powiatom i gminom, to również i powiaty mogłyby tak uczynić, aby móc pomagać swoim gminom. Jestem przekonany, że powiaty, które są dobrze zarządzane przez swoich Starostów, będą potrafiły znaleźć na ten cel odpowiednie środki. Powołanie takiego funduszu na pewno pomogłoby gminom w finansowaniu wielu niezbędnych inwestycji.

Na ostatniej sesji podjęto również decyzję o przeznaczeniu środków na projekt ścieżki rowerowej od Augustowa do Suwałk. Czy budowa tej ścieżki jest możliwa?

Mam nadzieje, że ta budowa jest możliwa. Wszystko będzie zależało od kosztów tej inwestycji oraz podziału środków pomiędzy poszczególne jednostki samorządowe na terenach, gdzie ta ścieżka będzie przebiegała. Na razie przekazaliśmy prawie 1 mln zł na projekt. Gdy tylko zostanie wykonany, będziemy znali więcej szczegółów, w tym wstępny koszt budowy. Następnie podejmiemy rozmowy o podziale kosztów pomiędzy starostwami i poszczególnymi gminami. Wybudowanie tej ścieżki na pewno będzie stanowiło niesamowitą atrakcje turystyczną. Chcę zaznaczyć, że o tej inwestycji mówi się od lat. Trzeba również podziękować za podjęcie inicjatywy członkowi zarządu powiatu augustowskiego, Panu Waldemarowi Jedlińskiemu, za tak mocne lobbowanie za tą inwestycją i za mobilizacje mieszkańców gminy Nowinka, bo udało im się zebrać ponad 600 podpisów popierających tę budowę.

Dziękujemy za rozmowę.

Dziękuję również.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.