• 1
  • 2
poniedziałek, 12 kwiecień 2021 14:00

Kosztowny spacer z psem

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Od minionej soboty w życie weszły nowe przepisy związane z opieką nad zwierzętami. Zgodnie z rozporządzeniem z 26 marca 2021 roku zaostrzone prawo obowiązuje od 10 kwietnia. Zobacz, ile może cię kosztować spacer z psem, jeśli nie przestrzegasz nałożonych zobowiązań.

Nowe rozporządzenie mówi, że opiekun, którego pies nie ma kagańca lub nie jest prowadzony na smyczy, zostanie ukarany mandatem. Chodzi o niedopilnowanie zwierzaka w miejscach publicznych. Kara finansowa może uderzyć po kieszeni, więc warto mieć się na baczności. Policja może nałożyć bowiem od 250 złotych do 500 złotych mandatu. Co więcej, grzywną za wykroczenie może zostać obarczony nie tylko opiekun czworonoga, ale również zarządzający posesją czy przewoźnik.

Kiedy może nas czekać najwyższy wymiar kary? Otóż mandat w wysokości 500 złotych może zostać nałożona wtedy, gdy pies stwarza zagrożenie życia lub zdrowia innych osób lub gdy jest przedstawicielem jednej z ras uznawanych za agresywne.

Warto zwrócić szczególną uwagę na słowo „opiekun”. Spacer z czworonogiem, którego nie jesteśmy właścicielem, ale tylko sprawujemy nad nim opiekę, również może nas słono kosztować. Jeśli wyprowadzamy czyjegoś pupila, również dostaniemy grzywnę za niedopilnowanie go.

Nowe przepisy mają na celu zwiększenie odpowiedzialności dla właścicieli oraz opiekunów psów.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.