• 1
  • 2
wtorek, 13 kwiecień 2021 18:31

Nie zapomnij – wywieś biało-czerwoną!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Dnia 14 kwietnia będziemy obchodzić szczególne święto. Zostało ono ustanowione całkiem niedawno, dlatego jeszcze nie wszyscy Polacy świętują ten dzień. Warto jednak o nim pamiętać i wywiesić biało-czerwoną flagę.

Spośród wielu świąt narodowych obchodzonych w naszym kraju szczególne miejsce zajmuje Święto Chrztu Polski. Chociaż w tym roku będziemy je obchodzić dopiero po raz trzeci, ponieważ 22 lutego 2019 roku Sejm uchwalił ustawę, która wyznaczyła dzień 14 kwietnia nowym świętem, to wszyscy Polacy powinni je uczcić, wywieszając biało-czerwoną flagę w swoich oknach czy na swoich balkonach.

Chrzest Polski odbył się w Wielką Sobotę 966 roku i miał ogromne znaczenie dla kształtowania się chrześcijańskiej tożsamości naszego narodu. Wtedy właśnie Polska stała się państwem chrześcijańskim, uznanym przez swoich sąsiadów.  Akt przyjęcia chrztu to symboliczny początek państwa polskiego oraz polskiego Kościoła katolickiego. Chrzest Polski zapewnił niezależność kościelną, przez stworzenie biskupstwa podległego Rzymowi.

Historycy nie są zgodni co do dokładnej daty chrztu oraz miejsca, w którym ten akt nastąpił, ale przyjęto, że było to w Wielką Sobotę 966 roku w Gnieźnie.

Obchody Święta Chrztu Polski mają corocznie charakter państwowo-religijny. Jest to czas na refleksję nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Być może obchody tego święta nie są jeszcze powszechnie przyjęte przez polskie społeczeństwo, ale z każdym rokiem, na prośbę włodarzy miast, powiatów i wsi, coraz więcej flag państwowych pojawia się w tym dniu na budynkach użyteczności publicznej, blokach mieszkalnych i prywatnych posesjach. To znak, że społeczeństwo rozumie znaczenie tego święta nie tylko w wymiarze historycznym, ale także w wymiarze osobistym.

Spośród wielu ciekawostek historycznych, które pojawiały się wokół przyjęcia przez księcia Mieszka I chrztu, jedną z nich opisał w XII wieku Gall Anonim. Tekst zawierał informację, że Mieszko I chciał poślubić Czeszkę Dobrawę, jednak ona odmówiła poślubienia księcia, stawiając warunek przyjęcia przez niego chrześcijaństwa. Gdy tak się stało, Dobrawa, wraz z wielkim orszakiem dostojników świeckich i duchownych, przybyła do Polski, aby poślubić Mieszka I.

To bardzo odległe czasy, więc nic dziwnego, że jak w wielu przypadkach z dziejów naszego kraju, historycy nie są zgodni w swoich badaniach, dotyczących tamtych wydarzeń. Jednak zgodnie z badaniami CBOS, aż 95 procent mieszkańców Polski deklaruje się jako katolicy, a według Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, aż 80 procent ludności naszego kraju deklaruje swoją wiarę w Boga.

Zatem 14 kwietnia wywieśmy biało-czerwoną, która będzie symbolem uczczenia 1055 rocznicy Święta Chrztu Polski!

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.