• 1
  • 2
czwartek, 15 kwiecień 2021 14:59

Pogoda na majówkę i maj 2021. Będzie ocieplenie? IMGW rozwiewa wątpliwości

Napisała
fot. Janusz Szczepański fot. Janusz Szczepański

Wszyscy z utęsknieniem czekamy na cieplejsze, słoneczne dni. Jednak termometry uparcie wskazują niskie temperatury, a aura za oknem nie napawa optymizmem. Kiedy możemy spodziewać się prawdziwej wiosny? Jak będzie wyglądała pogoda na majówkę i maj? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej sporządził długoterminową prognozę na nadchodzący miesiąc.

Eksperymentalna prognoza długoterminowa temperatury i opadu na maj 2021 roku wskazuje na to, że do Polski w końcu dotrze cieplejsze powietrze. Maj, jak pokazują prognozy wieloletnie, zazwyczaj jest miesiącem niezbyt stabilnym, jeśli chodzi o aurę. Czy w tym roku będzie podobnie?

Będzie ocieplenie? IMGW podaje dane

Synoptycy, którzy stworzyli eksperymentalną prognozę długoterminową na miesiąc maj wskazują, że możemy spodziewać się ocieplenia.

„Średnia miesięczna temperatura powietrza w prawie całej Polsce powinna mieścić się w normie wieloletniej z lat 1981-2010. Na północy kraju (Pomorzu Gdańskie i Środkowe, Warmia i Mazury, Suwalszczyzna) średnia temperatura może kształtować się powyżej normy. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze Polski najprawdopodobniej mieścić się będzie w normie. W centrum kraju (Mazowsze, Wielkopolska, Ziemia Łódzka, Kujawy, Lubelszczyzna) możliwa suma opadów powyżej normy” – możemy przeczytać w opracowaniu IMGW.

imgw

Pogoda na majówkę i maj 2021 – województwo podlaskie

Jak wynika z mapki umieszczonej na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w maju w województwie podlaskim możemy spodziewać się opadów utrzymujących się w granicach normy. Będzie to więc od 46,6 do 74,3 mm / m-c.

Jeśli zaś chodzi o majowe temperatury, to w okolicach Białegostoku mają być one w normie, czyli wahać się od 12,5 do 13,8 st. C. Nieco inaczej będzie w rejonach Suwalszczyzny. Tam bowiem słupki rtęci mogą pokazywać nieco więcej, ponieważ prognozowane temperatury mają przekroczyć normę, czyli być większe niż od 12 do 13,2 st. C.

Niewykluczone więc, że już niedługo będziemy mogli cieszyć się iście wiosenną aurą. Mogą pojawić się nawet dni z temperaturą maksymalną powyżej 25 st. C.

Synoptycy ostrzegają przy tym, że pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, prognozy długoterminowe cały czas obarczone są dużą niepewnością. Wciąż nie można więc uniknąć błędów oraz różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość i nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy więc brać pod uwagę to, że prognoza jest orientacyjna i ma charakter eksperymentalny.

Źródło: IMGW

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.