• 1
  • 2
czwartek, 15 kwiecień 2021 15:14

Tensometr foliowy - podstawowe informacje

Napisała
Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany

Tensometry foliowe to obok wężykowych i kratowych, jeden z typów tensometrów metalowych. Znajdują one zastosowanie na całym świecie jako technologia sensoryczna, wyróżniając się przy tym skutecznością. Jakie typy tensometrów foliowych są dostępne na rynku i co warto wiedzieć na ich temat?

Co to jest tensometr foliowy?

Opisywany typ tensometrów to rodzaj czujnika, który powstaje z folii metalowej o grubości mieszczącej się w zakresie od 0,0025 do 0,025 mm. Zadaniem czujnika jest mierzenie względnych zmian długości materiału, w związku z działaniem przyłożonych sił. Oznacza to, że tensometr foliowy wykonuje pomiar odkształcenia, czyli ściskania lub rozciągania. Oba zjawiska są zależne od tego na ile elastyczny jest sam materiał poddany badaniom. Kolejnym pojęciem, które dotyczy opisywanych zagadnień jest naprężenie dodatnie. Dotyczy ono sytuacji, gdy elementy mechaniczne zostały poddane wydłużeniu. Jego przeciwieństwem jest naprężenie ujemne, z którym mamy do czynienia gdy elementy uległy ściśnięciu. Tego typu pomiary wykorzystują m.in. wagi tensometryczne.

Na jakiej zasadzie pracują tensometry foliowe?

Jak zostało wspomniane, opisywane czujniki mają za zadanie określić wartość oraz kierunek odkształcenia. Wykonanie tego typu pomiarów jest możliwe dzięki obecności drabinki pomiarowej. Znajduje się ona zwykle na powierzchni materiału. Dzięki niej, można zmierzyć odkształcenie jako funkcję zmiany rezystancji elektrycznej, uwzględniając stosunek nominalnej rezystancji tensometru oraz współczynnik czułości czujnika. Dokładniej rzecz ujmując, ściskanie zostanie zarejestrowane jako zmniejszenie rezystancji elektrycznej czujnika, zaś wydłużenie jako wzrost rezystancji elektrycznej. W jaki sposób oblicza się naprężenie materiału? Na podstawie wartości odkształceń, które są sprzężone z fizycznymi właściwościami konkretnego materiału (m.in. moduł Younga - prawo Hooke’a).

Zastosowanie tensometrów

Mostki tensometryczne to jedno. Można spotkać się z różnymi rodzajami przetworników tensometrycznych, m.in. przetwornikami siły, ciśnienia i momentu obrotowego. Tensometry mogą występować w różnych formatach - liniowym, rozetowym czy jako pełen mostek. Każdy format ma odmienne zastosowanie. Przykładowo, tensometry liniowe służą zwykle do mierzenia odkształceń w jednym kierunku, rozetowe najlepiej sprawdzają się do mierzenia odkształceń pod kątem 90°C oraz naprężenia dwuosiowego. Wspomniany pełen mostek znajduje zastosowanie przy pomiarach naprężeń ścinających w przypadku prętów rozciąganych i ściskanych.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.