Wydrukuj tę stronę
piątek, 16 kwiecień 2021 15:37

Już niedługo zapłacimy za parkingi

Napisała

Strefa płatnego parkowania to temat, który pojawia się w Augustowie co kilka lat. Już niedługo płatne miejsca parkingowe staną się rzeczywistością i za zatrzymanie auta w centrum trzeba będzie uiszczać pewne kwoty. Kiedy parkomaty pojawią się na augustowskich ulicach?

Kłopoty ze znalezieniem miejsca do zatrzymania auta, zwłaszcza w centrum, spowodowały, że mieszkańcy znowu opowiedzieli się za przywróceniem strefy płatnego parkowania. Przypomnijmy, że do 2017 roku takie strefy istniały, ale również na wniosek mieszkańców, zostały zlikwidowane. Okazało się jednak, że augustowianie odczuli niedogodności braku tych stref, więc zawnioskowali do ratusza o ich przywrócenie. Rada miejska przychyliła się do wniosku i wkrótce na wyznaczonych ulicach pojawią się parkometry. O tej sprawie rozmawialiśmy z zastępcą burmistrza, panem Filipem Chodkiewiczem.

„Przywrócenie strefy płatnego parkowania powraca po około trzech latach. Kilka lat temu mieszkańcy zdecydowali o zlikwidowaniu tej strefy, jednak obecnie zmienili zdanie, gdyż dostrzegli, że jej brak wszystkim po prostu doskwiera. Rada Miasta przychyliła się do wniosku mieszkańców. Wykonawca został wyłoniony w drodze przetargu, prace dobiegają końca i uruchomienie strefy planowane jest na 1 maja, a więc niebawem. Inwestycja realizowana jest przez miasto, w partnerstwie z powiatem. Większość miejsc postojowych znajduje się na ulicach powiatowych. Oferujemy wszystkim zmotoryzowanym 427 miejsc parkingowych oraz 20 parkomatów, gdzie będzie można opłacić czas parkowania” – mówi zastępca.

„Mieszkańcy oczekują, że za parkowanie będą mogli płacić, wrzucając do parkomatu monety, płacić zbliżeniowo lub przy pomocy odpowiednich aplikacji. Takie właśnie sposoby opłat będą udostępnione. Wysokość opłat jest przystępna. W sezonie letnim za godzinę postoju mieszkańcy zapłacą 2 złote, za dwie – 2,40 zł, za trzy – 2,80 zł i za każda kolejną 2 złote. Poza sezonem opłaty będą o połowę niższe" – informuje nasz rozmówca.

„Organizując przetargi na budowę strefy płatnego parkowania postawiliśmy wykonawcom warunek ciągłej opieki nad tymi miejscami i parkomatami. W finalnym przetargu wynegocjowaliśmy pewien, choć niewielki, procent przychodów dla miasta i powiatu z racji funkcjonowania strefy” – mówi pan Chodkiewicz.