• 1
  • 2
wtorek, 20 kwiecień 2021 13:13

Kłopoty Cerkwi pod Augustowem

Napisała
Staroprawosławna Cerkiew Staroobrzędowców Staroprawosławna Cerkiew Staroobrzędowców

W województwie podlaskim niedaleko Augustowa znajduje się piękna, malowniczo położona Cerkiew, która niewątpliwie jest atrakcją turystyczną regionu. Duchowni, którzy tam mieszkają, mają duży kłopot, dlatego zwracają się z prośbą o pomoc.

Cerkiew Staroobrzędowców znajduje się we wsi Gabowe Grądy. Nazwa wsi wywodzi się od słów „grąd”, czyli piaszczysta wyspa na bagnie, oraz słowa „gabina”, czyli wiąz. W XIX wieku osiedlili się tutaj staroobrzędowcy i mieszkają tutaj do dziś. Na czele cerkwi stoi ojciec Mariusz Jefimow. Ponieważ cerkiew utrzymywana jest z datków swoich parafian, a obecnie pandemia uniemożliwia uczestnictwo dużych grup w obrzędach religijnych w kościołach, ojciec Mariusz ma ogromny kłopot ze zdobyciem środków na opał na kolejną zimę. Cerkiew w Gabowych Grądach nie znajduje się wprawdzie w rejestrze zabytków, jednak niewątpliwie jest atrakcją turystyczną regionu.

Kilka miesięcy temu pisaliśmy artykuł „Inwazja nieprzyjaciół w Cerkwii pod Augustowem”, który traktował o korniku drukarzu niszczącym stare, cenne księgi znajdujące się w zbiorach cerkiewnych. Dzięki pomocy wrażliwych na piękno i historię ludzi, ojciec Jefimow uporał się z tym problemem. Jednak pojawił się kolejny kłopot, o którym nam opowiedział.

„Do następnej zimy jeszcze daleko, ale teraz jest dobry czas na zakup opału, konkretnie drewna, niezbędnego do ogrzania naszej świątyni. Jak wiemy, pandemia wszystko spowolniła, ograniczyła, utrudnia nasze życie. Mimo, że wiernych mamy około 100 osób, to jednak takich czynnych jest o wiele mniej, tym bardziej, że w cerkwi w nabożeństwie może uczestniczyć 6-8 osób, właśnie ze względu na ograniczenia. Potrzebujemy 15 metrów drewna, a koszt jego zakupu wynosi 3 tysiące złotych. To dla nas obecnie duża kwota, a jak wszyscy, my również płacimy bieżące rachunki. Zwróciłem się do wiernych, do firm i zakładów o pomoc w rozwiązaniu tej trudnej sprawy” – mówi ojciec Jefimow.

Zatem sam ojciec Mariusz Jefimow oraz Rada Staroprawosłwnej Cerkwi Staroobrzędowców zwraca się do wszystkich, którzy zechcą wesprzeć świątynię i uczestniczyć w krzewieniu polskiej kultury, aby okazali wspaniałomyślność i pomogli ocalić ten piękny zakątek podlaskiego krajobrazu. Duchowni wystosowali prośbę w tej sprawie.

„Kochani Bracia i Siostry, w poważnej sytuacji pandemii koronawirusa ponownie zwracamy się do Państwa o pomoc. Czynię to w trosce o istnienie naszej świątyni, naszej chrześcijańskiej wiary. Niestety pandemia ograniczyła w znaczący sposób dochody w parafii i bez pomocy ludzi "dobrej woli" nie jesteśmy w stanie sami sobie poradzić. Ostatnia zima była prawdziwą zimą, a w związku z tym w naszej Cerkwi zużyliśmy zapas drewna przeznaczonego na opał. Nadmienię, że nabożeństwa odbywają się w naszej Cerkwi każdego dnia. Obecnie istnieje konieczność zakupu drewna opałowego do naszej Cerkwi na kolejny sezon zimowy. Potrzebujemy około 15 m drewna opałowego. Niestety koszt zakupu waha się w granicach około 3 000 zł, dla nas to ogromny wydatek, zwłaszcza w dobie pandemii. Dlatego też zorganizowaliśmy zbiórkę i ośmielam się prosić Was Bracia, Siostry o pomoc. Dzięki Waszej ofiarności udało się zabezpieczyć stare księgi przed kornikami. Bardzo dziękuję za Wasze ofiary. Niech Dobry Pan Bóg błogosławi! Prosimy wszystkich, którzy są nam jeszcze w stanie pomóc o wsparcie. Zdaję sobie sprawę, że w okresie pandemii koronawirusa firmy i zakłady pracy spowalniają działalność, a więc i zarobki mogą być mniejsze, boimy się o istnienie naszej świątyni. Nasza Cerkiew istnieje dzięki łasce Pana Boga i pomocy świadomych i odpowiedzialnych parafian, darczyńców i Polaków.

Wpłaty można dokonywać bezpośrednio na konto bankowe naszej parafii:
STAROPRAWOSŁAWNA CERKIEW STAROOBRZĘDOWCÓW
Gabowe Grądy 7A
16-300 Augustów
Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
PL 88 2030 0045 1110 0000 0317 5950

a także poprzez płatności dotpay (karta bankowa, przelew bankowy): http://staroprawoslawie.pl/kontakt.html lub też portal zrzutka.pl https://zrzutka.pl/4y8swx

Zapraszamy do odwiedzania naszej Cerkwi. Za wszelkie dotychczasowe wpłaty darczyńcom serdeczne "Bóg zapłać"!
Z szacunkiem i chrześcijańską miłością
o. Mariusz Jefimow oraz Rada Staroprawosławnej Cerkwi Staroobrzędowców”.

Wesprzyj unikalną Cerkiew Staroobrzędowców. Przyczyń się do tworzenia Polskiej kultury!

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.