• 1
  • 2
wtorek, 20 kwiecień 2021 18:42

Chcesz zostać myśliwym? Musisz zaliczyć testy!

Napisała

Łowiectwo jest nieodłączną częścią polskiej tradycji od setek lat. W kołach łowieckich w całej Polsce zrzeszonych jest kilkadziesiąt tysięcy myśliwych. Każdy z nich musiał zaliczyć odpowiednie egzaminy, które pozwalają uzyskać odpowiednie uprawnienia.

Jakie są podstawowe wymagania dla każdego myśliwego?

Wszyscy przyszli myśliwi muszą spełnić określone wymagania aby w ogóle móc przystąpić do rekrutacji. Podstawą jest odbycie rocznego stażu w kole łowieckim, które pozwala okrzepnąć w wiedzę teoretyczną oraz praktyczną.

Czas poświęcony na praktykę pozwala zdobyć wiele przydatnych umiejętności, które okażą się niezbędne w wykonywaniu obowiązków myśliwego. Wiele osób doceniło ten czas poświęcony na praktykę, gdyż przydała się ona zarówno podczas egzaminów jak i w trakcie pracy jako myśliwy.

Podstawowe wymagania wobec kandydatów na myśliwego:

  • ukończony 18 rok życia;
  • polskie obywatelstwo;
  • brak popełnionych przestępstw wymienionych w prawie łowieckim np. kłusownictwo.

Spełnienie powyższych warunków pozwala na przystąpienie testów na myśliwego. Można się na nie zapisać w większości kół łowieckich w każdej Polsce. Organizowane są one przez Polski Związek Łowiecki we wszystkich województwach.

Jak wygląda egzamin na myśliwego?

Testy łowieckie składają się z trzech etapów egzaminu. Pierwszy etap to test wiedzy, drugi to egzamin ustny a ostatni to egzamin strzelecki. Aby przejść do kolejnych etapów trzeba zaliczyć poprzednią część egzaminu. W przypadku niezaliczenia chociażby jednego etapu egzaminu należy powtórzyć całość w innym terminie.   

Poniżej znajdziecie opisy wszystkich etapów testów łowieckich.

  1. Test z wiedzy

Formuła egzaminów z wiedzy nie zmienia się co roku. Każdy egzamin wygląda podobnie i znajdziecie na nim 100 pytań zamkniętych z czterema możliwymi odpowiedziami, gdzie tylko jedna jest prawidłowa. Zawsze 70 pytań dotyczy ogólnej wiedzy o łowiectwie, pozostałe 30 jest przeznaczonych na temat bezpieczeństwa w trakcie polowania.

Rozwiązane arkusze testów łowieckich pozwalają poznać odpowiedzi na różne pytania i  tym samym lepiej przygotować się do egzaminów. Na testach co roku powtarzają się pytania, więc zdecydowanie warto przejrzeć już rozwiązane arkusze co ułatwi Wam zaliczenie. ” – radzą specjaliści ze strony Odpowiedzi.com.pl.

  1. Egzamin ustny

Na egzaminie ustnym możecie spodziewać się bardzo podobnych pytań jak podczas pierwszego etapu pisemnego tyle, że w trochę innej formie. Jeżeli dobrze przygotowaliście się do części pisemnej to nie macie się czego obawiać.

  1. Test strzelecki

Umiejętności strzeleckie to absolutna podstawa i każdy myśliwy musi posiąść ją pod kątem praktycznym. Każdy egzamin składa się z trzech zadań, które należy wykonać według określonych warunków. Warunki zaliczenia odnoszą się do ilości trafionych strzałów w stosunku do ilości oddanych.

Zadania na egzaminie strzeleckim:

  1. Strzelanie do rzutek – 4/10 celnych strzałów
  2. Makieta zająca – 4/10 celnych strzałów
  3. Makieta rogacz – 3/5 celnych strzałów

Podczas egzaminu pamiętajcie aby słuchać instruktora oraz wydawanych przez niego poleceń. Niedostosowanie się do jego poleceń skutkuje natychmiastowym zakończeniem egzaminu i niezaliczenie całości testów na myśliwego.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.