• 1
  • 2
środa, 21 kwiecień 2021 14:10

Kiedy przyjedzie? Rozkład jazdy autobusów teraz również w aplikacji

Napisała

W Augustowie, oprócz tablic z rozkładem jazdy komunikacji miejskiej, od kilku dni funkcjonuje również mobilna aplikacja do sprawdzania rozkładów jazdy. Dzięki niej pasażerowie mają dostęp do rzeczywistych odjazdów autobusów z dowolnego przystanku w sieci komunikacyjnej. Jak dołączyć do grona „dynamicznych pasażerów” i korzystać z aplikacji? Więcej na ten temat opowiedział nam prezes spółki „Necko”, pan Krzysztof Poskrobko.

Skąd pomysł na aplikację do smartfonów i w czym usprawni ona korzystanie z komunikacji miejskiej?

„Aplikacja skierowana jest dla osób, które korzystają ze smartfonów. Wprawdzie na razie uczniowie pobierają naukę zdalnie, ale tak naprawdę to im jest dedykowany ten pomysł. Młodzież doskonale wykorzystuje możliwości swoich telefonów, więc z łatwością będą mogli w każdej chwili sprawdzić, o której godzinie odjeżdża ich autobus. Aplikacja jest bezpłatna. Możliwość sprawdzenia rozkładu jazdy w swoim smartfonie będzie również dużym ułatwieniem dla turystów” – informuje pan prezes.

Czy ten projekt generuje duże koszty dla spółki „Necko”?

„Zakupiliśmy abonament w spółce, która obsługuje małe i średnie miasta. Posiadamy 8 autobusów, więc miesięczna opłata za jeden autobus wynosi 100 złotych. Umowę podpisaliśmy na dwa lata” – mówi pan Poskrobko.

Jak wiadomo, nie wszyscy korzystają ze smarfonów, np. osoby starsze. Jakie możliwości sprawdzenia rozkładu jazdy mają seniorzy?

„Są tablice informacyjne, ale także z myślą o naszych seniorach umieściliśmy na przystankach w gablotach rozkłady wydrukowane dużą czcionką. Jest też możliwość zgłoszenia się do nas, do spółki, gdzie możemy wydrukować cały rozkład jazdy dla osoby, która o to poprosi. Nie ma żadnego problemu” – tłumaczy nasz rozmówca.

„Mobilna aplikacja jest nowoczesnym narzędziem do wyszukiwania informacji komunikacyjnej, więc również w naszym przedsiębiorstwie podążamy z rozwojem techniki” – mówi pan prezes.

Z serwisu można obecnie korzystać na kilka sposobów:

1. Odwiedzając stronę internetową www.augustow.kiedyprzyjedzie.pl. W oknie wyszukiwania należy wpisać nazwę żądanego przystanku, jego numer lub też po powiększeniu obszaru mapy wskazać interesujący nas przystanek. Godziny odjazdów są dostępne po wciśnięciu przycisku „pokaż odjazdy”. Ikonka widniejąca w kolumnie „odjazd” oznacza, że mamy do czynienia z prognozą, uwzględniającą opóźnienia związane z aktualną sytuacją drogową i związane z nią opóźnienia. Uaktualnianie prezentowanych prognoz przyjazdów autobusów dla wybranego przystanku odbywa się automatycznie co 15 sekund. W drugiej z zakładek można z kolei znaleźć teoretyczny rozkład jazdy w rozbiciu na tabliczki przystankowe na dowolnie wybrany dzień.

2. Korzystając z mobilnej wersji strony, z uproszczonym interfejsem, ułatwiającej dostęp do serwisu przy pomocy telefonów komórkowych oraz innych urządzeń przenośnych (wersja mobilna uruchamia się domyślnie po otwarciu strony w telefonie). Użytkownik serwisu po wybraniu przycisku „Znajdź przystanek” zostaje przekierowany do strony zawierającej panel wyszukiwarki oraz listę wybranych przystanków. Po wprowadzeniu nazwy lub numeru przystanku ukazuje się tabela prognoz odjazdów.

3. Kolejnym sposobem jest zeskanowanie kodu QR umieszczonego na przystanku (wszystkie kody QR pojawią się na przystankach w najbliższą środę), po zeskanowaniu zostaniemy przekierowani do przeglądarki internetowej zainstalowanej w naszym telefonie i zostaną zaprezentowane najbliższe odjazdy z danego przystanku, jak również będziemy mieli możliwość sprawdzenia rozkładu jazdy w formie elektronicznej.

4. Instalując na telefonie aplikacje mobilne, dostępne dla telefonów komórkowych z systemem operacyjnym:

- Android: Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kiedyprzyjedzie.mobile.TravellerDroid&fbclid=IwAR06aTvFXRxMICSS8AqR686lmkshG_7BBjX_U3stZyj3Ey8gp0Ucfej6qsw%20Windows%20Phone:%20Microsoft%20Store:%20https://www.microsoft.com/pl-pl/p/kiedyprzyjedzie/9nblggh6c3k0?

- Windows Phone: Microsoft Store: https://www.microsoft.com/pl-pl/p/kiedyprzyjedzie/9nblggh6c3k0?fbclid=IwAR0WBVT-4h8br8q1ptoEipESm7TcCCIwtdP3qokR66l4ABDgcNKpnC_60hk&activetab=pivot%3Aoverviewtab

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.