• 1
  • 2
poniedziałek, 26 kwiecień 2021 16:06

Polakom podawano fałszywe szczepionki?

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Firma Pfizer twierdzi, że zidentyfikowała fałszywe szczepionki przeciwko Covid-19. Podobno otrzymali je Meksykanie oraz Polacy. Co było wszczepiane zamiast prawidłowego preparatu?

Firma Pfizer twierdzi, że w Meksyku i w Polsce zidentyfikowała pierwsze potwierdzone przypadki sfałszowanych wersji szczepionki przeciwko Covid-19, którą opracowała wraz z BioNTech SE. Podrobione preparaty to najnowszy pomysł przestępców, próbujących wykorzystać ogólnoświatową kampanię szczepień.

Zajęte przez władze preparaty zostały przetestowane przez firmę Pfizer. Badania potwierdziły, że fiolki zawierają fałszywą szczepionkę. Fiolki odzyskane w Meksyku miały również fałszywe etykiety, podczas gdy substancja znajdująca się w fiolkach w Polsce była prawdopodobnie środkiem przeciwzmarszczkowym.

W Meksyku podrobioną szczepionkę otrzymało około 80 osób (w cenie około 1000 USD za dawkę). Mówi się jednak, że zdrowie tych osób nie jest zagrożone. Znalezione fiolki miały inne numery partii niż te wysyłane do kraju. Miały też niewłaściwą datę ważności.

Według firmy Pfizer i polskich władz, w styczniu polska policja przejęła z mieszkania pewnego mężczyzny kilka fiolek wypełnionych płynem i oznaczonych jako szczepionka Pfizer-BioNTech. Według polskich prokuratorów prowadzących śledztwo nikt nie został zaszczepiony podrobionym preparatem. Mężczyzna, któremu postawiono zarzut oszustwa, został zatrzymany.

Pfizer podejrzewał, że szczepionki są fałszywe, ponieważ nie było ich w fiolkach, których używa firma. Ich opakowania były identyczne jak pojemniki, które policja odzyskała w mieszkaniu mężczyzny, które miały etykietę leku przeciwzmarszczkowego innej firmy.

Pfizer przetestował płyn rzekomo będący szczepionką przeciw Covid-19. Badacze stwierdzili, że nie zawierał on kluczowych składników, a zamiast tego zawierał kwas hialuronowy, który jest stosowany w produktach do pielęgnacji skóry.

Powyższe odkrycia są najnowszymi wynikami działań organów ścigania i producentów leków takich jak Pfizer, Moderna i Johnson & Johnson. Tego typu działania mają na celu powstrzymanie działalności przestępczej związanej ze szczepionkami Covid-19.

Stany Zjednoczone, Meksyk i inne kraje zlikwidowały dziesiątki stron internetowych, na których można było kupić podróbki szczepionek przeciw Covid-19. Policja w Chinach i RPA przechwyciła w zeszłym miesiącu tysiące dawek podrobionych preparatów. W związku z tym aresztowano dziesiątki osób.

Eksperci twierdzą, że fałszywki można łatwo odróżnić od prawdziwych preparatów. Na tę chwilę legalne są sprzedawane bowiem jedynie rządom, a więc wszelkie szczepionki przeznaczone do sprzedaży w Internecie są fałszywe i potencjalnie szkodliwe.

Dystrybucja fałszywych szczepionek przeciwko Covid-19 jest łatwiejsza niż kradzież i sprzedaż legalnych preparatów. Ekstremalne środki bezpieczeństwa podjęte przez kraje i producentów leków skutecznie utrudniają przestępcom ten proceder.

Źródło: www.wsj.com

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.